Zlato si vybírá oddechový čas


Po spanilém růstu zažilo zlato v uplynulých týdnech korekci, co stojí za poklesem jeho ceny?

Drahé kovy byly v průběhu koronavirové pandemie z investičního pohledu trefou do černého. Zatímco na začátku roku se zlato obchodovalo za přibližně 1 500 USD za unci, v srpnu dosáhlo nového historického maxima na úrovni 2 075 USD.

Od té doby však blyštivý kov nabral sestupný trend, když se aktuálně obchoduje lehce pod hladinou 1 900 dolarů. Za měsíc a půl tak zlato ztratilo přibližně 10 % své hodnoty.

Hlavním důvodem je posílení dolaru, ke kterému se investoři přiklánějí v rámci nynější zvýšené nervozity na trzích.  To vytváří výrazný tlak na cenu zlata, což ostatně ilustruje graf níže.

Přesto nemusí domácí investoři smutnit. V korunovém vyjádření se totiž zlato nadále drží na dostřel historických maxim. Navíc prostředí nízkých úrokových sazeb, kvantitativního uvolňování a zvýšené nervozity na trzích by mělo drahým kovům svědčit.

V případě příchodu silné druhé vlny koronaviru bychom tak měli být svědky opětného růstu ceny zlata. K tomu by mohly přispět i blížící se americké prezidentské volby, jejichž výsledek bude podle současných odhadů velmi těsný.

Korelace ceny zlata (černě) a dolaru (červeně), zdroj: Bloomberg


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek