Zlato na okraji zájmu investorů


Zatímco ceny akcií a dalších rizikových aktiv v posledních měsících vytrvale rostly, zlato se ocitá na okraji zájmu investorů. V korunovém vyjádření je dokonce blyštivý kov nejlevnější od loňského března. Co stojí za jeho klesající cenou?

Aktuálně se unce zlata na burzách obchoduje v přepočtu za přibližně 38 500 CZK, v průběhu loňského roku se přitom cena podívala několikrát nad úroveň 44 000 CZK. Kdo se tak v návaznosti na vývoj okolo pandemie rozhodl vsadit na bezpečný přístav a investoval jednorázově do zlata, dnes rozhodně radost nemá.

Důvodem je obecná preference investorů, kteří v rámci aktuálního optimismu sází na riziková aktiva. Všichni již vyhlížejí opětovné znovuotevření hlavních světových ekonomik, k čemuž by kromě aplikované vakcíny měl pomoci i příchod teplého počasí.

V korunovém vyjádření navíc logicky pokles ceny zlata způsobuje slábnoucí dolar. Přesto je evidentní, že zlatu alespoň krátkodobě dochází dech a investoři přesouvají prostředky jinam.

Možným viníkem poklesu zájmu o zlato je i bitcoin, který má v mnohých ohledech podobné vlastnosti. Rovněž totiž jde pojistku proti selhání peněžního systému a vysoké inflaci.

Část investorů tak místo do zlata mohla umístit zlomek portfolia právě do největší světové kryptoměny. Přesto srovnáváme Davida s Goliášem, zatímco bitcoin má tržní kapitalizaci 800 mld. USD, cena veškerého zlata na světě je odhadována na více než desetinásobek.

Zlato tak stále má v portfoliu své místo, může být dobrou pojistkou v případě příchodu tržních výprodejů či zmíněného scénáře vysoké inflace. Blyštivému kovu navíc hraje do karet pokračující velmi uvolněná měnová politika centrálních bank a rychlý růst peněžní zásoby. Přesto by mělo být zlato pouze doplňkem portfolií, neboť na rozdíl od akcií, dluhopisů či nemovitostí nenese žádné průběžné výnosy.

Vývoj ceny unce zlata v korunovém vyjádření za poslední rok, zdroj: kurzy.cz


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek