Zlato i stříbro raketově roste


Nejistota související s nynější pandemií zvyšuje zájem investorů o drahé kovy, které jsou tradičně považovány za bezpečný přístav.

Zlato se v posledních měsících opět dostává na výsluní. Od začátku roku žlutý kov posílil o 35 % a překonal historické maximum z roku 2011. Ještě lépe se daří stříbru, které je od ledna výše dokonce o 58 %.

Kromě současné nejistoty ohledně vývoje koronaviru, prezidentských voleb v USA nebo americko-čínských vztahů drahým kovům velmi svědčí i uvolněná politika centrálních bank. Objem peněžní zásoby roste dříve nevídanou rychlostí a investoři se začínají obávat rizika zvýšené inflace v budoucnu. Snaží se tak držet aktiva, která dokážou přinést ochranu proti růstu cenové hladiny.

Díky poklesu úrokových sazeb prakticky na nulu navíc odpadá častý argument kritiků drahých kovů. Ty sice nenesou žádné průběžné výnosy, to stejné však můžeme říci o státních dluhopisech. Vždyť aktuálně se přibližně 40 % světového dluhu v objemu 16 bilionů dolarů obchoduje se záporným výnosem. To motivuje investory k hledání alternativ, což svědčí například bitcoinu, který je od ledna připsal 66 %.

Letošní vývoj ceny zlata a stříbra, USD


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek