V USA začíná výsledková sezóna


Investoři ve Spojených státech nedočkavě vyhlížejí výsledkovou sezónu, která odhalí hospodaření firem ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Po hlubokém propadu v rámci druhého kvartálu by se ten třetí měl nést v pozitivnějším duchu. Přesto investoři očekávají, že čisté zisky firem z indexu S&P 500 průměrně meziročně propadnou o 22 % za přibližně 3 % poklesu tržeb. Nejvíce jsou situací okolo koronaviru logicky zasaženy sektory jako je doprava, těžba ropy či zbytná spotřeba.

Naopak firmy působící ve stavebnictví či zdravotnictví podle odhadů vykážou dokonce meziroční nárůst čistých zisků. Poměrně dobré výsledky by rovněž měly zaznamenat utility, technologické firmy a maloobchod, v jejichž rámci se odhaduje pouze kosmetický pokles zisků.

Na celoroční bázi se aktuálně očekává pokles čistých zisků v rámci indexu S&P 500 přibližně o pětinu. V příštím roce však investoři vyhlíží výrazné oživení, kdy by se měla výkonnost firem vrátit přibližně na předkrizovou úroveň. Optimismus vychází i z pandemického vývoje, který se v rámci USA stabilizoval. Ve srovnání s některými evropskými zeměmi je tamní koronavirová situace výrazně lepší, což se odráží i ve vývoji na akciích. Index S&P 500 od začátku roku za výrazné podpory Fedu připsal 8 %.

Vývoj meziročního růstu tržeb a zisků pro S&P 500, zdroj: zacks.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek