Výnosy dluhopisů rostou, otevírá se nákupní příležitost?


Okurková sezóna letos na finančních trzích rozhodně nehrozí. Po předchozím strmém růstu jsme od začátku srpna svědky korekce. Důvodem je výrazný nárůst dluhopisových výnosů, které tlačí výše solidní ekonomický vývoj a sázky na to, že vysoké úrokové sazby s námi zůstanou po delší dobu.

Srpen prozatím není pro akciové investory příliš úspěšným měsícem, když index S&P 500 od jeho začátku poklesl o bezmála 5 %. Trhy korigovaly i v uplynulém týdnu, neboť k rostoucím výnosům se přidaly i obavy ze zpomalení čínské ekonomiky. Jednou z klíčových událostí bylo zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu, který poukázal na rozpolcenost amerických centrálních bankéřů. Zatímco někteří si myslí, že současné utažení je dostatečné, jiní poukazují na stále vysoká proinflační rizika.

Investoři proto usoudili, že vysoké úrokové sazby v ekonomice přetrvají po delší dobu, což je negativní zprávou pro ceny finančních aktiv. Tento pohled utvrdila paleta příchozích makrodat. Pozitivně překvapily maloobchodní tržby, které meziměsíčně v USA vzrostly o 0,7 %, což svědčí o síle domácností a přetrvávající ochotě utrácet. Pokračuje zejména solidní kondice segmentu služeb. Dobré zprávy však přišly i z průmyslu, když produkce nečekaným tempem rostla.

Kombinace zmíněných faktorů tlačí výnosy výše, když se 10leté dluhopisy Spojených států obchodují s výnosem 4,3 % ročně, což jsou nejvyšší úrovně od roku 2007. Dluhopisy splatné za 20 let pak nesou dokonce 4,6 %. To otevírá příležitost k diverzifikaci portfolií a zároveň zvyšuje atraktivitu sázek na to, že výnosy dluhopisů výhledově poklesnou a jejich ceny naopak vzrostou.

Kromě solidního ekonomického vývoje k vyšším výnosům dluhopisů přispívá i emisní aktivita vlády USA, která potřebuje získat prostředky na financování svého chodu poté, co byla vyřešena otázka ohledně dluhového stropu. Svoji roli hraje i nedávné snížení ratingu ze strany agentury Fitch.

Vyšší výnosy se propisují nejen do akcií či dluhopisů, ale mají vliv i na cenu zlata. To se propadlo na pětiměsíční minima pod hladinu 1 900 USD za unci. Prodejní tlak vidíme i na trhu kryptoměn, když bitcoin korigoval k úrovni 26 000 USD. K tomu přispěly i zprávy o tom, že firma Elona Muska SpaceX přistoupila k prodeji svého bitcoinového portfolia, přičemž svoji roli sehrává i nejistota v Číně.

Tamní ekonomická aktivita zpomaluje a do popředí mediálního zájmu se opět dostává realitní trh. Jeden z největších čínských developerů, společnost Country Garden, nezvládá splácet svoje dluhopisy. Mezitím další z významných hráčů Evergrande, který měl problémy s úhradou svých závazků již v roce 2021 a nyní prochází restrukturalizací, požádal ve Spojených státech o ochranu před věřiteli. Čínská centrální banka reagovala snížením úrokových sazeb v zájmu podpořit tamní ekonomiku.

Na trhu tak vidíme ozdravný proces, kdy dochází ke zklidnění ještě před pár týdny patrné velmi bujaré nálady. Přesto je letošek pro investory velmi dobrým rokem, když S&P 500 i po proběhlé korekci stále od ledna připisuje více než 14% zhodnocení. Do příštích měsíců lze čekat, že volatilita na burzách bude vyšší než v prvním pololetí. To však neznamená, že by investoři měli na akcie zanevřít, naopak většina historických korekcí se při pohledu do zpětného zrcátka ukazuje jako nákupní příležitost.

Zároveň se otevírají velmi dobré možnosti na dluhopisech, jejichž výnosy jsou nejvyšší za dlouhé roky. To umožňuje investorům sestavit svá portfolia konzervativněji a diverzifikovat je tak, aby fungovala za každého tržního počasí. V dnes začínajícím týdnu bude nejdůležitější událostí tradiční setkání centrálních bankéřů z celého světa v americkém horském letovisku Jackson Hole, které začíná již ve čtvrtek. Nejsledovanějším bodem programu bude pochopitelně proslov šéfa Fedu J. Powella, od něhož se čeká ujištění, že centrální banka udělá vše pro to, aby stlačila inflaci bezpečně k cíli. 

Výnos 10letého státního dluhopisu USA pokračuje v růstu

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek