Všichni vyhlíželi obrat k lepšímu, ale marně


Americká inflace CPI za listopad dopadla lépe, než se očekávalo a zapsala hodnotu 7,1 %. To na pár hodin nastartovalo burzovní svět, nicméně středeční zvýšení úrokových sazeb Fedu o půl procentního bodu obratem zisky odepsalo.

Sentimentu na burze nepomohla ani čtvrteční zpráva o maloobchodních tržbách v USA, když tržby v listopadu klesly o 0,6 %. To je dalším náznakem, že by se ekonomika měla příští rok ocitnout v recesi. Jedná se o největší pokles za posledních 11 měsíců.

Index 500 největších amerických firem tak zakončil týdenní seanci v záporné hodnotě -2,08 %. Velké ztráty opět zaznamenával technologický sektor. Propadákem týdne byla jednoznačně Tesla, která odepsala téměř 15 % a obchoduje se nyní za cenu okolo 150 dolarů. Investoři Muskovi vyčítají zejména prodej akcií Tesly v hodnotě 80 miliard korun.

Klesaly i akcie v Evropě. Index STOXX Europe 600 poklesl o 3,28 % a německý DAX dokonce o 3,32 %. Výjimkou nebyla ani Pražská burza, když index PX odepsal 0,57 % a uzavřel tak nejníže za posledních 6 týdnů. Akcie ČEZ přitom připsaly hezkých 5,38 %.

Globální centrální banky nad Fedem nezaostávaly a také zvyšovaly své úrokové sazby. Evropská centrální banka, stejně jako Bank of England navýšila hodnoty základní sazby o 0,5 %. U ECB již je základní sazba na 2,5 %. Další zvyšování v příštím roce je vysoce pravděpodobné, protože inflace zůstává výrazně nad svým cílovým rozpětím. Podle odhadů by měla Evropa vstoupit do hlubší recese než USA vzhledem ke své expozici na trhu s ropou a energiemi.

Těšit se mohou akcionáři Volkswagenu. Díky úspěchu v rámci uvedení automobilky Porsche na burzu bylo na valné hromadě navrhnuto vyplacení mimořádné dividendy v hodnotě 19,06 eur na kus akcie. Volkswagen také plánuje výstavbu gigafactory na výrobu baterií do elektromobilů. O tuto zakázku se zajímá také Česko a verdikt by měl padnout v blízké době.

Za sledování v příštím týdnu bude stát hlavně ukazatel HDP ve Spojených státech nebo německý index podnikatelské nálady. V pondělí se investoři mohou zaměřit také na americký index cen rezidenčních nemovitostí. Ve čtvrtek bude zveřejněna zpráva o britském HDP za třetí kvartál. V pátek bude zajímavostí například japonská inflace nebo statistika osobní spotřeby ve Spojených státech.

Graf: Ukazuje, že globální centrální banky zvyšují sazby jednotně, což zdůrazňuje globální povahu tohoto inflačního období. Zdroj: Bloomberg

Autor článku: Ing. Dominik Guzdek, MBA

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek