Akcie reagují na vítězství Bidena růstem


O výsledku prezidentských voleb v USA je zdá se rozhodnuto, investoři hodnotí vítězství demokratického kandidáta pozitivně, což se odráží v růstu hlavních akciových indexů.

Za prakticky jistého vítěze tolik diskutovaných voleb v USA lze považovat Joe Bidena. Ten bude bezesporu daleko umírněnějším prezidentem než současná hlava Spojených Států. Trhy uklidnil i očekávaný výsledek voleb do senátu, kde mají naopak blíže k vítězství republikáni. To by výrazně oslabilo schopnost Bidena prosadit tolik diskutované zvýšení daní a regulace technologických firem.

Volební výsledek tak lze považovat za ideální pro investory, z Bílého domu zmizí nevyzpytatelný Trump a nový prezident nebude mít sílu prosadit klíčové body svého pro trhy nepříznivého programu. Naopak lze čekat uklidnění vztahů USA s Čínou, snižuje se tak pravděpodobnost dalšího růstu celních sazeb. 

Zajímavé bude sledovat kroky současného prezidenta, který se bude podle všeho bránit proti výsledku voleb soudní cestou. Trump se chystá podávat žaloby týkající se správného průběhu voleb s cílem dosažení opětovného přepočítávání hlasů.

Jeho šance na znovuzvolení jsou však mizivé. Naopak celé toto dění vrhá na Trumpa negativní světlo a je pomyslnou černou tečkou jeho kontroverzního vládnutí.

Akcie reagovaly na výsledek voleb růstem, nejsledovanější americký index S&P 500 se opět pohybuje na dostřel historických maxim, přičemž optimismus je patrný i na evropských trzích. A to navzdory opětovně rychle se šířící pandemii koronaviru.

Trhy totiž očekávají, že v případě potřeby vlády opět přispěchají na pomoc a budou stimulovat ekonomiky proti výraznějšímu propadu. K tomuto scénáři bezpochyby dopomůže i Bidenovo vítězství.

Letošní vývoj indexu S&P 500, zdroj: finance.yahoo.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek