V USA se rozbíhá předvolební bitva


Událostí letošního podzimu budou americké prezidentské volby, které se uskuteční 3. listopadu.

Volby budou mimořádné zejména z toho důvodu, že se aktuálně nacházíme v prostředí globální recese. Situaci na poli mezinárodního obchodu přitom nezlepšují ani neustále napjaté vztahy Spojených států s Čínou.

Aktuální prognózy jasně favorizují demokratického kandidáta Bidena, který dosahuje v jednotlivých průzkumech okolo 50 % hlasů, pro Trumpa se přitom vyjadřuje přibližně 43 % Američanů, zbývající jsou nerozhodnuti.

Pro zvolení však není důležitý celkový počet hlasů, nýbrž volitelů, jejichž počet se liší stát od státu. To se projevilo v rámci voleb před čtyřmi lety, kdy Clintonová celkově získala o téměř 3 miliony hlasů více, nicméně Trump byl zvolen díky vítězství v celkovém počtu volitelských hlasů. Podle sázkových kanceláří jsou šance obou kandidátů v podstatě vyrovnané.

Nyní kandidáty čekají ostře sledované debaty, v jejichž rámci bude moci Trump získat nerozhodnuté voliče na svoji stranu. Biden je však zkušený řečník, současný prezident tak obhajobu svého postu nebude mít vůbec jednoduchou.

Z pohledu finančních trhů by byl zřejmě lepším kandidátem Trump. Jedním z hlavních bodů programu Bidena je totiž znatelný nárůst firemních daní, což by snížilo korporátní zisky. V každém případě můžeme v příštích týdnech čekat zvýšenou nejistotu na světových burzách.

Výsledky předvolebních průzkumů, zdroj: Financial Times


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek