Předvolební kampaň v USA vrcholí


Již 3. listopadu Američtí voliči rozhodnou o tom, zda Donald Trump obhájí prezidentský post. Co by znamenalo zvolení jednotlivých kandidátů pro ekonomiku a trhy?

Jedna z klíčových otázek, která oba kandidáty rozděluje, se týká daní. Trump během svého prezidentského období prosadil výrazný pokles korporátního zdanění.

Netají se přitom tím, že by chtěl daňové zatížení nadále snižovat, zejména v oblasti kapitálových trhů či zaměstnanců. Naopak Biden prosazuje vyšší zdanění, především bohatých a firem.

Stěžejním bodem je i napjatý vztah USA k Číně, který v době Trumpova vládnutí výrazně eskaloval. Demokratický kandidát Biden by byl v této oblasti zřejmě diplomatičtější, což by mělo přinést alespoň částečné složení zbraní. Důležitým tématem je i postoj k současné pandemii, kterou Trump zdá se bere na lehkou váhu a prosazuje co nejrychlejší otevření ekonomiky. Naopak Biden by se nebránil dalším opatřením v případě zhoršování situace.

Co se týče dopadu na akciové trhy, lepším kandidátem by byl zřejmě Trump, který s oblibou posuzuje kvalitu své práce v kontextu rostoucích kurzů na Wall Street. Vyšší daně prosazované Bidenem, pro kterého je trnem v oku zejména technologický sektor, by naopak burzám znatelně uškodily.

Prozatím to však vypadá na vítězství Bidena, který má v předvolebních průzkumech výrazný náskok. To potvrzují i kurzy sázkových kanceláří. Trump však může stejně jako v roce 2016 překvapit.

Průměr předvolebních průzkumů favorizuje Bidena, zdroj: fivethirtyeight.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek