Týdenní přehled: optimismus a rostoucí daně


Ačkoliv svátek Dne díkuvzdání a následný Black Friday potlačil obchodní aktivitu v závěru minulého týdne, o zajímavé dění nebyla nouze. Akcie za přílivu pozitivních zpráv opět poskočily výše, v Česku se pak připravuje úprava zdanění prodeje cenných papírů, která zasáhne ty nejbohatší.

Zatímco v obchodech se to na konci uplynulého týdne hemžilo slevami, akciové trhy zajímavé nákupní příležitosti příliš neposkytují. S&P 500 zaznamenal růst o 2,3 %, technologický Nasdaq pak dokonce o 3 %. Pozadu příliš nezůstal ani Dow Jones, který poprvé v historii překonal milník 30 000 bodů. Od začátku roku tak americké akcie navzdory pandemii připisují bezmála 15 %, Evropa pak již úspěšně korigovala jarní ztráty. Dařilo se cyklickým akciím, především energetickému sektoru díky růstu ropy WTI na více než osmiměsíční maximum.

Důvodů pro všudypřítomný optimismus je hned několik. Kromě již obligátní velmi uvolněné měnové politiky centrálních bank a vlád se investoři zaměřili na příznivé zprávy o vývoji vakcín. Ty by se již mohly poměrně brzy dostat k prvním pacientům a ukončit v průběhu příštího roku koronavirové trápení. Světlo na konci tunelu tak září více než kdy předtím. To se projevuje i v indexu implikované volatility VIX, ten propadl směrem k 20 bodům a je nejnižší od poloviny února.

K tomu přispívá i odchod Trumpa z Bílého domu, což by mělo přinést na politické scéně uklidnění. Zároveň si Biden na post ministryně financí vybral bývalou šéfku Fedu Yellenovou, která byla historicky vždy pro velmi uvolněnou politiku. To naznačuje, že ekonomika Spojených států by se měla v budoucnu těšit zajímavým vládním stimulům.

Česko v posledních dnech zasáhla vlna populismu. Návrh pirátů spočívající ve zrušení daňového osvobození pro příjem z prodeje cenných papírů nad 20 mil. korun ročně nyní míří do senátu. Pokud by byl zákon schválen, investoři z řad fyzických osob by při prodeji akcií nad zmíněný objem platili daň z příjmu, zisky by tedy byly zdaněny ve většině případů 23% sazbou.

Tento socialistický návrh je políčkem do tváře všech pracovitých podnikatelů. Stát tak vysílá signál, že každý úspěch má být po zásluze potrestán, lenost a pasivita je naopak odměňována sociálními dávkami. Zákon by mohl platit od příštího roku. Již dříve byl přitom časový test prodloužen z 6 měsíců na 3 roky.

Z domácího dění alespoň potěšil nárůst bankovních akcií, Moneta za poslední měsíc zpevnila o 26 %, KB o 24 % a ERSTE dokonce o 38 %. Kromě zpráv ohledně vývoje vakcín pomohlo i vyjádření ECB o tom, že dobře kapitalizované evropské banky by mohly v příštím roce obnovit výplatu dividend.

Kromě dnes začínajícího dvoudenního zasedání kartelu OPEC+ bude zajímavé sledovat úterní zprávu o inflaci v eurozóně, středeční data z německého maloobchodu a výsledky Stock Spirits. Nejdůležitější však bude páteční report z trhu práce v USA, který ukáže, zda ekonomika zůstala na růstové trajektorii a generovala podobně jako v říjnu nová místa.

Graf týdne: Letošní vývoj bankovních akcií (Moneta modře, Erste červeně, KB zeleně), zdroj: finance.yahoo


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek