Týdenní přehled: covid, Tesla a rostoucí bitcoin


Uplynulý týden patřil na akciích k těm klidnějším, když index S&P 500 ztratil 0,8 %. Oddechový čas si naopak nevybírá koronavirus, který se ve Spojených státech šíří čím dál rychleji. Raketovým tempem roste i bitcoin, přičemž do hlavního amerického indexu se nově zařadí jedna z nejkontroverznějších společností na světě.

Finanční trhy byly v minulém týdnu opět pozitivně ovlivněny zprávami o vývoji vakcín proti koronaviru. Vedle Pfizeru nově oznámila úspěch farmaceutická společnost Moderna, na světě tak již existují dvě očkovací látky s úspěšností okolo 95 %. Nyní je pro zahájení jejich používání nutný souhlas regulátora.

Optimismus však tlumí neustále rychle rostoucí počty nakažených v USA, které vyústily v nová restriktivní opatření a částečné uzavírání americké ekonomiky. Nemocnice totiž začínají bojovat s nedostatkem kapacit. V New Yorku například došlo k uzavření škol, které přešly na režim distanční výuky. Data rovněž ukazují, že lidé jsou více obezřetní, méně cestují a nakupují, což je minimálně z krátkodobého pohledu negativní signál.

Zejména kvůli nyní začínající vánoční nákupní sezóně, kterou tradičně odstartuje Black Friday vycházející na 27. listopadu. Svátek výhodných nákupů bude letos probíhat ve výrazně odlišném stylu, když lidé místo kamenných obchodů vezmou útokem e-shopy.

Celý řada maloobchodníků jako Target, Walmart, Best Buy nebo Home Depot bude mít dokonce na Černý pátek úplně zavřeno. V podobném duchu bude svátek slev probíhat i v ČR, pro klasický maloobchod tak bude letošní rok velmi bolestivý.

Navzdory nelehké situaci v reálné ekonomice se daří bitcoinu, který od ledna vystoupal o přibližně 160 % na více než 18 tisíc dolarů. Obchoduje se tak jen těsně pod historickým maximem, které leží okolo 20 tisíc dolarů. Tržní kapitalizace bitcoinu nyní pro představu dosahuje 340 mld. USD, tedy více než roční HDP ČR.

Investoři se k němu uchylují jako k alternativě vůči tradičním měnám, zlatu či akciím. Daří se i ostatním kryptoměnám, druhá největší ethereum letos vyrostla dokonce o 340 %. Situace tak začíná připomínat konec roku 2017, který se nesl ve znamení kryptoměnového šílenství.

Rozruch vyvolává i dění okolo společnosti Tesla, která nepřestává překvapovat celou řadu analytiků. Firma, která v roce 2019 vyrobila necelých 400 tisíc vozů, má aktuálně tržní kapitalizaci 460 mld. USD. Inovativní automobilka je tedy trhem oceněna výše než Hyundai, Daimler, Porsche, BMW, Mitsubishi, Mazda, Subaru, Nissan, Honda, Fiat Chrysler, GM a Ford dohromady. Ve druhé polovině prosince navíc Tesla bude zařazena do indexu S&P 500 s přibližně 1% vahou. To je kvůli zájmu pasivních investorů další růstový impuls.

V dnes začínajícím týdnu budou investoři nadále sledovat dění okolo koronaviru, je poměrně pravděpodobné, že se dočkáme nových informací ohledně vyvíjených vakcín. Obchodní aktivita na burzách však bude utlumená, zejména díky čtvrtečnímu Dni díkuvzdání v USA, kdy se na Wall Street nebude obchodovat, v pátek bude poté obchodování zkráceno.

Pro domácí investory budou důležité zveřejněné výsledky České zbrojovky a Kofoly. Z makrodat stojí za zmínku report HDP v USA, indexu nákupních manažerů v Německu či zveřejnění zápisu z minulého zasedání Fedu.

Graf týdne: Tesla je oceněna výše než 12 globálních automobilek dohromady, zdroj: GMO


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek