Týdenní přehled: přijde akciový obrat?


Vysoká volatilita je i nadále tématem číslo jedna na trzích, když zámořské akcie klesají sedmý týden v řadě. Odvážní investoři však již začínají vyhlížet obrat sestupného trendu.

Index S&P 500 odepsal v průběhu uplynulého týdne 3 % a uzavřel na hladině 3 900 bodů. Pod výraznějším tlakem byly opět technologie, když Nasdaq ztratil 3,8 %, od začátku roku přitom propadl již o 27 %. Nadále jsme svědky vysoké kolísavosti, když index implikované volatility VIX osciluje okolo 30 bodů. Jde tak o předzvěst toho, že dynamické pohyby na akciích nás pravděpodobně v následujících týdnech neopustí.

Nervozitu přinesl report výsledků amerických maloobchodních řetězců Walmart a Target. Firmy ohlásily slabší provozní marže, které táhly k zemi zejména vysoké náklady na dopravu. Současně je patrná nižší poptávka po zboží zbytné spotřeby (například televize), což je odrazem sníženého sentimentu domácností, které vzhledem k vysoké inflaci začínají šetřit. V dalších měsících se dá očekávat, že maloobchodníci přenesou své vyšší náklady do cen, což povede k dalšímu zdražování.

Rizika pro ekonomiku Spojených států tak bezesporu rostou. Vysoké inflační tlaky, problémy v dodavatelských řetězcích či na měnově-politickou brzdu šlapající Fed jsou faktory, které k dobré náladě na trzích rozhodně nepřispívají. Na druhou stranu některé solidní fundamenty jako silný trh práce, růst mezd či korporátních zisků celý obrázek vylepšují. Nadále tak existuje poměrně slušná pravděpodobnost, že ekonomika USA nepropadne do recese. Významným faktorem bude v tomto ohledu míra inflace.

Pokud se podaří růst cen dostat pod kontrolu, Fed nebude muset být tak agresivní s růstem sazeb a ekonomika bude moci volně dýchat. Naopak pokud by se inflace dále utrhla ze řetězu, kroky Fedu by zadusily hospodářský růst. Inflace tak v každém případě nadále bude hlavním makro-indikátorem budoucího vývoje. Fed totiž vyjadřuje odhodlání s inflací bojovat, a to i za cenu negativního dopadu na ekonomiku USA.

V rámci EU stojí za zmínku představení nového plánu, který má ukončit závislost na ruských energetických importech do roku 2030. Program se opírá o úspory energií, náhradu dovozů z jiných destinací, podporu zelené energetiky a výstavbu nových ropovodů a terminálů pro import LNG. Objem investic by měl dosáhnout 300 mld. EUR. Nicméně je jasné, že úplná nezávislost na energiích z Ruska je pro Evropu běh na dlouhou trať a v následujících letech se bez těchto zdrojů obejdeme jen za cenu obrovských ekonomických ztrát.

Na domácí půdě zaujal spurt akcií ČEZu směrem vzhůru poté, co vláda naznačila možnost rozdělení společnosti a odkoupení 100% podílu na elektrárnách. Stát by tak získal větší kontrolu nad cenami energií. Distribuce, obchod a další aktivity ČEZ by se vyčlenily do samostatné části a byly by nadále veřejně obchodovány. Akcie firmy v týdnu připsaly bezmála 14 % na 1173 CZK, neboť stát by musel v rámci povinného odkupu nabídnout akcionářům zajímavou cenu vzhledem k ziskovému potenciálu výrobní části firmy v příštích letech.

Pro stát by však šlo o velké sousto, dnes totiž vlastní ve firmě „jen“ 70% podíl, tržní kapitalizace celé společnosti poté dosahuje 631 mld. CZK. Vše je nyní pouze ve fázi diskusí a závazné stanovisko zveřejněno nebylo. Částečné či úplné stažení ČEZu z burzy by však znamenalo pro domácí kapitálový trh další tvrdou ránu. Již nyní je obchodovaných titulů jako šafránu.

V novém týdnu nečekáme žádné zásadní události, hlavní pozornost tak bude nadále upřena na centrální banky, konflikt na Ukrajině či dluhopisové výnosy. Investoři by měli být nadále připraveni na zvýšenou volatilitu na trzích, kdy o vzrušení pravděpodobně nebude nouze. Výraznější poklesy by mohly být zajímavou nákupní příležitostí, neboť trh se již nyní zdá poměrně přeprodaný a existuje nemalá pravděpodobnost alespoň částečné korekce ztrát z posledních týdnů.

Graf týdne: Fear & Greed Index CNN – investoři aktuálně prožívají vysokou nervozitu ohledně budoucího vývoje na trzích


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek