Týdenní přehled: spekulativní aktivita pokračuje


V průběhu uplynulého obchodního týdne si akciové trhy prošly mírným růstem. Podporou byla paradoxně slabší data z trhu práce, který se zotavuje pomaleji, než se očekávalo. To zvyšuje pravděpodobnost, že Fed ponechá velmi uvolněnou měnovou politiku po delší dobu.

Sledovaný zámořský index S&P 500 připsal v týdnu 0,6 % a zakončil jen těsně pod historickými maximy na úrovni 4 230 bodů. Obchodování bylo poklidnějšího charakteru, k čemuž pomohlo i pondělní uzavření burz v USA z důvodu svátku Memorial Day. Dařilo se zejména energetickým společnostem, které těžily z nárůstu cen komodit.

Pro Evropu stěžejní ropa Brent posílila již nad úroveň 70 USD/barel a je tak nejdražší za více než 2 roky. A to navzdory tomu, že zástupci uskupení OPEC+ se shodli na postupném uvolňování produkčních škrtů. Do konce července by tak měli navýšit produkci o 2,1 mil. barelů denně. Trh však nárůst nabídky bez problému pohltí, když se globální ekonomika opět začíná rozjíždět a hlad po ropě ožívá. To je ostatně vidět na její ceně, která od začátku roku vystřelila o třetinu.

Klíčovou událostí týdne však byl páteční report z amerického trhu práce, který přinesl zklamání. Ekonomika Spojených států v květnu vygenerovala 559 tisíc pracovních míst, čímž zaostala za odhady okolo 650 tisíc. Nezaměstnanost pak mírně klesla na 5,8 %. Ačkoliv jde o negativní překvapení, trh na report reagoval pozitivně, neboť to znamená pomalejší normalizaci uvolněné měnové politiky Fedu. Ze špatných zpráv se tak ve finále stávají dobré zprávy, což je důsledek silných umělých zásahů do ekonomiky.

Na druhou stranu jde o signál, že ekonomika USA v důsledku rozvolňování opatření postupně ožívá. Prostor pro růst je v tomto směru nadále obrovský, vždyť oproti situaci před pandemií stále schází 7,6 milionu pracovních míst. To znamená, že oproti únoru 2020 dnes pracuje o 5 % Američanů méně. Některým se však zpět do práce evidentně nechce a raději čerpají navýšené podpory v nezaměstnanosti. Některé firmy tak jen obtížně shánějí vhodnou pracovní sílu.

V nyní začínajícím týdnu bude nejzajímavějším dnem čtvrtek. Ten v prvé řadě přinese zasedání ECB, v jehož rámci bude důležité sledovat náznaky o budoucích úpravách měnové politiky. Ještě důležitější však bude zveřejnění spotřebitelské inflace v USA za květen, kde se očekává nárůst o velmi vysokých 4,7 % meziročně poté, co v dubnu ceny rostly 4,2% tempem. Pokud by došlo k překvapení a inflace by vystřelila nad 5 %, přineslo by to na trh vlnu nervozity, což by bylo negativní pro relativně vysoké ceny akcií.

Určité vystřízlivění minimálně v případě některých konkrétních akcií by rozhodně neškodilo, nadále totiž trvá šílenství okolo specifických titulů, na které se zaměřili drobní spekulanti. Na mysli máme například akcie amerického provozovatele kin AMC, které v rozporu s jakýmkoliv fundamentem od začátku roku vzrostly o více než 2150 %. A to navzdory tomu, že management firmy současné situace chytře využívá a ve velkém emituje nové akcie. Podobný vývoj je patrný i na akciích firmy GameStop a řady dalších.

Ochlazení současné euforie v podobě tržní korekce by tak rozhodně nebylo od věci. V dlouhodobém horizontu by se však akciím mělo dařit, zejména díky kombinaci silného růstu HDP, zlepšujících se zisků firem a přetrvávajícího prostředí nízkých úrokových sazeb. Zajímavější se nyní jeví hodnotové cyklické akcie, které si historicky nadprůměrně vedly právě v prostředí ekonomické expanze a vyšší inflace.

Graf týdne: Bláznivý vývoj akcií provozovatele kin AMC v posledním roce, zdroj: finance.yahoo.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek