S&P 500 je zpět na předkrizových úrovních


Po dramatických březnových výprodejích, kdy index S&P 500 atakoval hodnotu 2200 bodů, přišel rychlý obrat a americké akcie kompletně vymazaly letošní ztráty.

Máme tak za sebou zřejmě nejkratší medvědí trh historie. Po bezmála pěti měsících od dosažení letošních minim je index S&P 500 opět na svých maximech a na burzách panuje euforická nálada, situaci v reálné ekonomice navzdory.

Návrat trhu zpět táhly především technologické firmy a sektor spotřebního zboží. To je patrné na vývoji akcií těch největších společností z indexu S&P 500. Apple posílil oproti předkrizovým úrovním o 44 %, Amazon o 46 %, Facebook pak přibližně o 20 %. Naopak pod silným tlakem jsou odvětví jako finance, utility či energetika. Tradiční společnosti jako Exxon Mobil nebo JPMorgan tak stále zaznamenávají více než 20% ztráty oproti situaci před pandemií.

Akciovému trhu pomáhá velmi uvolněná politika centrálních bank společně se stimulačními balíčky vlád. Bez těchto kroků by akcie byly zcela jistě na výrazně nižších úrovních. Investoři jsou však v prostředí rychle rostoucí peněžní zásoby ochotni platit i vyšší valuace a pokud se situace okolo koronaviru výrazně nezhorší, lze považovat současné úrovně z pohledu dlouhodobého horizontu jako ospravedlnitelné.

Letošní vývoj indexu S&P 500


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek