Cena ropy po zasedání OPEC roste


Ropa WTI poprvé po vypuknutí pandemie překonala hladinu 50 USD/barel. Důvodem je dohoda producentů sdružených pod uskupením OPEC+ ohledně nezvyšování těžby v následujících měsících.

Původní dohoda těžařů, která zahrnovala postupné zvyšování produkce v letošním roce, doznala významných změn. Na včerejším zasedání se členové OPEC+ dohodli na těžbě ve stávajícím objemu v průběhu února a března, důvodem tohoto rozhodnutí je logicky horšící se ekonomická situace v důsledku opětovných lockdownů a šířící se pandemie.

Negativem pro globální spotřebu ropy je rovněž pomalejší distribuce vakcín, které navíc část populace odmítá. Ve Spojených státech je to podle průzkumů více než 40 % obyvatel. Lze tak očekávat, že spotřeba ropy bude poměrně nízká i v letošním roce. Vloni dosáhla spotřeba ropy v průměru 92,4 mil. barelů denně, což znamenalo meziroční pokles o přibližně 9 %.

Důležitým krokem je dobrovolné snížení produkce Saúdské Arábie až o 1 mil. barelů denně, které však bude kompenzováno vyšší těžbou Ruska a Kazachstánu. Cena ropy na dohodu těžařů reagovala pozitivně, když americký typ WTI překročil hladinu 50 USD/barel a poskočil o přibližně 5 % výše. To ovlivnilo i ceny akcií energetických společností, když například Exxon Mobil připsal téměř 5 %.

Lze tak očekávat mírný nárůst cen pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic, ten však bude brzdit nadále sílící koruna vůči dolaru, ta jen za poslední měsíc zpevnila o přibližně 2,5 %. Aktuálně se v ČR prodává Natural 95 průměrně za 27,9 CZK/l, nafta pak za 27,4 CZK/l.

Vývoj ceny ropy WTI za posledních 6 měsíců, zdroj: tradingview.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek