Drobní investoři se pouští do zběsilých spekulací


Všudypřítomné lockdowny společně s omezenými možnostmi sportovního sázení a dalšího hazardu přivedly na finanční trhy nový typ investorů. Retailoví spekulanti v posledních dnech způsobují nafukování bublin na nejrůznějších aktivech, ať už jde o akcie či kryptoměny.

Pumpování peněz do ekonomiky ze strany centrálních bank a výrazné stimulační vládní balíčky vytvářejí v mysli nezkušených investorů iluzi, že ceny aktiv mohou od teď už jenom růst. Touha po vzrušení a rychlých ziscích pak podněcuje nezdravý vývoj na finančních trzích, kdy se ceny celé řady aktiv odpoutávají od reality.

Příkladem z posledních dní jsou akcie společnosti GameStop, upadajícího byznysu postaveného na prodeji her a spotřební elektroniky v kamenných obchodech. Akcie byla oblíbeným terčem spekulantů na pokles, když objem krátkých pozic dokonce přesahoval celkový počet vydaných akcií.

Toho si všimnuli drobní spekulanti, kteří ve velkém začali tlačit cenu akcií GameStopu výše skrze přímé nákupy a call opce. To způsobilo nucené uzavírání krátký pozic, díky čemuž bez ohledu na jakýkoliv fundament akcie společnosti vystřelily o tisíce procent výše.

Nejde přitom jen o GameStop, ale i další často shortované akcie jako AMC Entertainment, Bed Bath & Beyond, Virgin Galactic a řadu dalších titulů.

Kromě akcií se drobní spekulanti zaměřují i na kryptoměny, když Dogecoin, tedy virtuální měna bez jakékoliv skutečné hodnoty založená původně jako vtip, vystřelila od začátku roku na 7násobek.

Výrazným růstem nyní prochází i bitcoin, zájem spekulantů odstartoval Elon Musk, když změnil popisek na svém twitterovém účtu na jediné slovo #bitcoin. Kurz nejznámější kryptoměny v reakci skokově vzrostl o téměř 20 %.

Aktuálně tak na trzích můžeme pozorovat vysoké objemy horkého kapitálu. Drobní investoři by se měli těmto spekulativním mániím raději vyvarovat a investovat dlouhodobě, nejlépe skrze profesionálně řízená fondová řešení.

Reakce bitcoinu na změnu popisku twitteru Elona Muska, zdroj: finance.yahoo.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek