Příznivý inflační report vyhnal Dow Jones na 40 000 bodů


Po volatilnějším vývoji v dubnu se na finanční trhy opět vrátil klid, příznivá makrodata z ekonomiky Spojených států přispěla k růstu hlavních akciových indexů na nová maxima. Výhled na rychlejší pokles sazeb podpořil rovněž cenu zlata.

Index S&P 500 od začátku letošního roku připisuje již téměř 12 %, přičemž v průběhu minulého týdne se vyšplhal na nová maxima nad 5 300 body. Daří se i tradičním akciím, které reprezentuje index Dow Jones Industrial Average složený z 30 společností jako například Apple, McDonald's či Visa, ten poprvé v historii pokořil psychologickou metu 40 000 bodů. Nervozita se z burzovních parketů vytratila jako pára nad hrncem, což je patrné na indexu implikované volatility VIX, který sestoupil na hladinu 12 bodů.

K příznivému vývoji přispěl report inflace v USA, která opět nabrala klesající tendenci. Inflace se sice stále drží na ne zrovna komfortních úrovních, nicméně již přestala překvapovat negativním směrem, konkrétně v dubnu zpomalila na 3,4 % meziročně. Na to reagovaly dluhopisové výnosy poklesem, když 10letý státní bond USA nese 4,4 % ročně do splatnosti, což je o 20 bazických bodů méně než začátkem května.

Signály o zpomalení růstu ekonomiky přinesl report maloobchodních tržeb, které za duben ve Spojených státech pouze stagnovaly, analytici přitom meziměsíčně očekávali nárůst o 0,4 %. To svědčí o určitém ochlazení aktivity, což by se mělo příznivě propsat do poklesu inflačních tlaků.

Vzhledem k tomu trhy lehce přehodnotily výhled poklesu sazeb ze strany Fedu, když do konce letošního roku bychom měli být svědky dvojího snížení celkem o 50 bazických bodů, první by mělo být na pořadu dne v září. Kombinace těchto faktorů byla živou vodou pro růst akcií na nová maxima.

Naopak inflační čísla z české ekonomiky nepříjemně překvapila, když růst cen za duben dosáhl 2,9 %, meziměsíčně pak spotřební koš zdražil o 0,7 %. Viníkem jsou zejména potraviny a pohonné hmoty, přičemž jedním z klíčových faktorů tlačících inflaci výše je setrvalý nárůst cen ve službách (+5,3 %). Report potvrdil nutnou obezřetnost ze strany ČNB, která by měla na příštích zasedáních snižovat 2T repo sazbu již pomalejším tempem, konkrétně vždy o 25 bazických bodů. Výhled vyšších sazeb po delší dobu vede k posilování koruny, která zpevnila na 24,7 EUR/CZK. 

Pokles tržních úrokových sazeb svědčí cenám zlata, které překonalo 2 400 USD za unci a opět posunulo svá historická maxima výše. Od začátku roku blyštivý kov zhodnotil již o téměř 17 %. Zlatu rovněž prospívá zvýšená poptávka ze strany centrálních bank či napjatá geopolitika. Kromě dění na Blízkém východě se přiostřuje i mezi dvěma největšími světovými mocnostmi, když Spojené státy zvýší sazbu cla na dovoz elektromobilů vyrobených v Číně z 25 % na 100 %.

V nynějším týdnu budou oči investorů upřeny na středeční výsledky výrobce čipů NVIDIA, která hraje klíčovou roli v současném boomu okolo technologií umělé inteligence. Titul za poslední rok zhodnotil o téměř 200 %, lze tak předpokládat, že očekávání investorů ohledně výsledků a výhledu do budoucnosti jsou nastavena poměrně vysoko.

Navzdory tomu, že akciové trhy opět dosahují historických maxim, si nemyslíme, že se nacházíme na vrcholu, od kterého by měly indexy nabrat déletrvající sestupný trend. Podporou pro akcie je nadále silný ekonomický růst v USA, výhled na pokles sazeb Fedu a růst firemních zisků, které by se mělo v letošním roce podařit společnostem zařazeným do S&P 500 navýšit o 9 %, v následujícím roce dokonce o 14 %. Naplnění těchto vyhlídek by bylo solidním základem pro pokračující dlouhodobý růstový trend na akciích.

Akciový index Dow Jones úspěšně pokořil metu 40 000 bodů, zdroj: edwardjones.com

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek