Akcie Tesly vyšponovaly nahoru opční obchody


Jen od začátku roku akcie Tesly vzrostly o 400 % a čím dál více se v souvislosti s nimi hovoří o bublině. Tomu nasvědčují i nynější informace o obchodech na opčním trhu.

Výrazný růst akcií Tesly je zřejmě do značné míry uměle vyvolaný. Tento názor zastává známý tuzemský investor Daniel Gladiš, podle jehož vyjádření docházelo v uplynulých měsících k obrovským nákupům call opcí na akcie Tesly. Jednalo se navíc o opce s vysokou realizační cenou, díky čemuž byla jejich hodnota velmi nízká.

Z pohledu kupujícího šlo přitom na první pohled o velmi nevýhodnou investici. Protistrana těchto obchodů však vypsané opce částečně zajišťovala nákupem akcií Tesly, což hnalo jejich cenu výše. Spekuluje se tak o tom, že kupující těchto opcí měli silný zájem na vyvolání růstu ceny akcií Tesly, přičemž náklady na cenovou manipulaci skrze opce mohly být nižší než výnosy z růstu držených akcií.

Podle Financial Times byla jedním z kupujících těchto opcí japonská finanční skupina SoftBank. Ta údajně zobchodovala v poslední době opce na akcie velkých technologických společností jako je například Apple, Amazon nebo právě Tesla v objemu 50 miliard dolarů. Na trhu však rozhodně byli i další kupci, jejichž opční obchody hnaly cenu akcií Tesly výše.

V každém případě se nelze zbavit dojmu, že jsou nyní akcie inovativního výrobce elektromobilů výrazně odtrženy od reality.

Vývoj akcií Tesla, USD, zdroj: yahoo.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek