Která aktiva mají nejvyšší výnosový potenciál?


I přes silné růsty z posledních měsíců nabízejí akcie pro dlouhodobé investory stále slušný potenciál. Jaké výnosy od nich čekat v porovnání se státními či firemními dluhopisy?

Prostředí nízkých úrokových sazeb vyhnalo ceny státních dluhopisů do abnormálně vysokých úrovní, což se odráží na očekávaných výnosech do budoucna.

Konkrétně analytici z Amundi Asset Management očekávají výnos při investici do amerických státních dluhopisů na 10letém horizontu na kosmetických 0,5 % ročně. Ještě hůře na tom pravděpodobně budou investoři do státních dluhopisů eurozóny, ti se zřejmě dočkají dokonce mírné ztráty.

Znatelně lépe by na tom měli být investoři do rizikovějších veřejně obchodovaných korporátních dluhopisů. V případě dolarových emisí lze na 10letém horizontu čekat výnos 3,6 % p.a., u cenných papírů denominovaných v eurech pak 2,8 %. Za poměrně slabé vyhlídky rovněž může prostředí nízkých úrokových sazeb, které tlačí výnosy níže. Tato investice by však měla přinejmenším ochránit kupní sílu prostředků před inflací.

Nejlépe by na tom měli být investoři do akcií, v případě investice do společností obchodovaných na americkém trhu lze očekávat dlouhodobý výnos okolo 6,3 %, v rámci eurozóny pak 6,1 %. Nejvíce optimističtí jsou pak analytici Amundi v případě akcií rozvíjejících se trhů, kterým předpovídají na 10letém horizontu 7,2% výnos.

Z toho vyplývá, že dlouhodobí investoři by se neměli bát jít do rizika, neboť bezpečné investice jim prakticky žádné zhodnocení nepřinesou. S akciemi či korporátními dluhopisy je pochopitelně spojeno vyšší riziko, to však lze při delším investičním horizontu akceptovat.

Očekávané výnosy investičních aktiv na 10letém horizontu, zdroj: Amundi


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek