Ceny nemovitostí navzdory recesi nadále rostou


České nemovitosti jsou prozatím vůči negativním dopadům koronaviru imunní. Jejich ceny nadále rostou, nejistota se však odráží v nájmech.

Pandemie sice způsobila pokles počtu realitních transakcí, na ceny to však mělo jen velmi malý vliv. Nabídka nemovitostí je totiž stále nízká, zejména v žádaných lokalitách jako je Brno či Praha. Ceny v hlavním městě se tak drží okolo 100 tisíc korun za metr čtvereční, v Brně pak na přibližně 74 tisících za metr. Současná situace se však podepsala na nabídce nájemních bytů, například v Praze jich je aktuálně v inzerci přibližně dvakrát více než před rokem.

To se pochopitelně projevilo na cenách nájmů, které v hlavním městě poklesly o 7-10 %. Jedním z důvodů je výrazný propad turismu, což vedlo majitele dříve preferující krátkodobé pronájmy (např. skrze Airbnb) k orientaci na dlouhodobé nájemníky.

Otázkou je vývoj v následujících měsících, neboť druhá vlna koronaviru v kombinaci se slábnutím vládních podpůrných opatření zřejmě povede k nárůstu nezaměstnanosti. To by mohlo negativně ovlivnit ceny zejména těch méně lukrativních nemovitostí, v rámci Prahy například panelových bytů na okraji města.

Dlouhodobě by však ceny nemovitostí měly růst, a to zejména kvůli přetrvávající politice centrálních bank. Krátkodobě však korekci silného cenového růstu z posledních let nelze vyloučit, zejména pokud se bude situace okolo pandemie nadále zhoršovat.

Průměrná cena bytu 60m2 - Praha, Kč, zdroj: realitymix.cz


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek