Elon Musk nejbohatším člověkem na světě


Pohádkový růst akcií Tesly katapultoval jejího zakladatele do čela elitního klubu světových miliardářů. S nynějším majetkem odhadovaným na 195 mld. USD Elon Musk předstihl v žebříčku zakladatele Amazonu Jeffa Bezose.

Ještě na počátku roku 2020 se Muskův majetek odhadoval na přibližně 27 mld. USD a patřil tak stěží do první padesátky světových dolarových miliardářů. Od té doby však začaly akcie Tesly dramaticky růst.

V červenci Musk svým majetkem překonal legendárního investora Warrena Buffetta, v listopadu se pak stal druhým nejbohatším mužem na světě, když předstihl zakladatele Microsoftu Billa Gatese. Nyní pokořil i Jeffa Bezose, který byl v čele žebříčku od roku 2017.

Za poslední rok Muskův majetek nabobtnal o více než 150 mld. USD, což je zřejmě nejrychlejší zbohatnutí v historii. Musk se vyšvihnul do absolutního čela nejbohatších lidí na světě díky svému 20,7% podílu v Tesle, jejíž akcie za poslední rok zpevnily o 770 %. Kromě toho drží opce na akcie automobilky v hodnotě přibližně 42 mld. USD, které získal v rámci odměňovacího programu, a podíl ve společnosti SpaceX.

Nyní se tak jeho majetek odhaduje na 195 mld. USD, v přepočtu tedy bezmála 4 200 mld. CZK. Pro srovnání české HDP v roce 2019 dosáhlo 5 650 mld. CZK. Musk by zároveň byl schopen rovnou dvakrát splatit celý státní dluh ČR nebo si 15x koupit všechny akcie ČEZu.

Z níže uvedeného přehledu je patrné, že hned sedm z TOP 10 nejbohatších lidí na světě své jmění získalo díky svému podnikání v oblasti technologií, převážná část z nich zároveň pochází ze Spojených států. Není se čemu divit, že jsou růstové technologické akcie obchodované v USA mezi investory tak populární.

Přehled TOP 10 nejbohatších lidí na světě, zdroj: Bloomberg


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek