Měnová krize strašákem týdne


Zkrácený obchodní týden proběhl v klidném duchu v kombinaci s dobrými zprávami pro investory, a to jak pro akcie v tuzemsku, tak v zahraničí. Zpráva o možném měnovém kolapsu ale mohla vylekat velkou část českých obyvatel.

Investoři Komerční banky se mohou těšit na vyplacení mimořádné dividendy, o které se rozhodlo na valné hromadě. Hlasování probíhalo per rollam v rozpětí mezi 6. a 21. listopadem. U vyplacení nerozděleného zisku se jedná o objem 10 miliard Kč. Akcionářům, kteří budou k 30. listopadu držet akcie této banky, bude vyplaceno 55,5 Kč na kus akcie. Mimořádná dividenda bude splatná 22. listopadu 2022.

Americké akciové indexy vykázaly týdenní zisky v rozpětí 1-2 %, přičemž Dow Jones a S&P 500 překonaly technologický Nasdaq. S&P 500 si také od svého nedávného říjnového minima polepšil o 12 % a vrátil se tak nad hranici 4000 bodů. Nyní se vedou mezi investory debaty o tom, zda jsou americké akcie stále drahé oproti jiným mezinárodním akciovým titulům.

Středeční zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu naznačuje, že většina představitelů americké centrální banky byla přikloněna ke zpomalení tempa u navyšování úrokových sazeb. Po posledních čtyřech jednání, kdy na každém z nich byly úrokové sazby zvýšeny o 0,75 %, to investorům dává naději a dávku optimismu do dalších měsíců.

Obavy z potenciálního narušení globálního dodavatelského řetězce vzrostly poté, co Čína oznámila nárůst infekcí Covid-19 ve velkých městech. To znamená, že čínská vláda může opět začít utahovat obyvatelům šrouby a zavádět tak přísná opatření v rámci veřejného zdraví. To následně způsobí opětovnou zátěž pro její ekonomiku, která se dotkne i dalších zemí.

Českem proběhla zpráva o možné měnové krizi, která by tak způsobila kolaps české koruny. Analýza vyšla z japonského finančního domu NOMURA. To vzbudilo u obyvatel velký rozruch.

Nicméně podle předních ekonomů není tato situace na místě a obavy jsou zbytečné. K možnému oslabení koruny může dojít, pokud by ČNB vyčerpala svůj arzenál v rámci své restriktivní politiky, to by ale spíš naznačovalo další zvyšování inflace, nešlo by však o měnový kolaps.

V následujícím týdnu bude zveřejněna národní zpráva o zaměstnanosti USA, společně s průzkumem volných pracovních míst a fluktuace práce. Také proběhne druhý odhad amerického HDP za třetí kvartál či zveřejnění indexu spotřebitelské důvěry.

Graf: Ukazuje, že americké akcie se staly relativně drahé ve srovnání s mezinárodními akciemi. Zdroj: FactSet

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek