Koruna slábne pod tíhou pandemie


Zhoršující se pandemická situace v ČR a s tím související diskuse o zpřísnění opatření proti šíření koronaviru mají dopad na kurz koruny. Ta se pod tíhou špatných zpráv dostala nad 26 EUR/CZK, a to i v důsledku nižší pravděpodobnosti růstu úrokových sazeb.

Nervozita okolo znovu naplno rozjíždějící se pandemie české koruně nesvědčí. Vláda pravděpodobně opět uvrhne zemi do lockdownu, což bude mít na domácí ekonomiku negativní vliv. To oddaluje možné zvyšování úrokových sazeb, o kterém se v posledních týdnech hovořilo.

Člen bankovní rady Michl se například nechal slyšet, že dokud nebude pandemie pod kontrolou, zvyšování sazeb nepřipadá v úvahu. Očekávaný růst ceny peněz byl přitom hlavním důvodem dosavadního posilování koruny.

Koruna tak v posledních dnech oslabila z úrovní okolo 25,7 na 26,1 EUR/CZK, pokud se bude situace zhoršovat, je poměrně pravděpodobné pokračování tohoto trendu. A to i vzhledem k tomu, že v řadě západoevropských zemí má pandemická situace spíše lepšící tendenci. Opatření domácí vlády tak evidentně nefungují, zejména kvůli špatné komunikaci hlavních představitelů a nízké disciplinovanosti Čechů.

Slábnoucí koruna je nicméně pozitivní zprávou pro investory, kteří mají otevřené zahraniční pozice. Korunová hodnota držených akcií a dalších aktiv totiž v prostředí slabé koruny roste. Opět se tak prokazuje to, že není vhodné sázet vše na jednu kartu a měnová diverzifikace portfolia dává smysl.

Vývoj kurzu EUR/CZK za poslední měsíc, zdroj: tradingview.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek