Zisk Komerční banky se propadl o 45 %


Komerční banka reportovala hospodářské výsledky za loňský rok, v jehož rámci dosáhla čistého zisku 8,16 mld. CZK. Jde sice o lepší než očekávaná čísla, přesto se jedná o meziroční propad zisku o 45 % a zároveň nejhorší výsledek banky za posledních 20 let. Pandemie si tak rozhodně na hospodaření KB vybrala krutou daň.

Důvodem jsou zejména rostoucí náklady rizika, které souvisejí se zhoršením platební morálky dlužníků. Podíl nesplácených úvěrů vzrostl na 2,6 %, náklady na riziko poté v roce 2020 dosáhly hodnoty 68 bazických bodů.

Jde o lepší než očekávané výsledky, kvalita aktiv banky zůstává velmi dobrá, když se většina klientů vrátila po ukončení moratorií ke standardnímu splátkovému kalendáři. Banka tak těží z velkého podílu hypoték, které jsou bezpečnější než spotřebitelské úvěry.

Hospodaření KB kromě nákladů na riziko zasáhlo i snížení úrokových sazeb ze strany ČNB, což způsobilo propad úrokových výnosů banky o bezmála desetinu. O 13 % klesly i výnosy z poplatků a provizí kvůli rostoucí tržní konkurenci a regulaci poplatků za přeshraniční platby. Pozitivem je však nárůst jak klientských vkladů (o 9,4 % na 893 mld. CZK), tak poskytnutých úvěrů (o 5,7 % na 691 mld. CZK).

Investory rozhodně zajímá dividenda, jejíž výplata je prozatím omezena z regulatorních důvodů. Prozatím KB neočekává, že by letos měla dividendu vyplatit, nicméně to se může v průběhu roku změnit. Banka má rozhodně pro přerozdělení zisku velký prostor, neboť disponuje solidní kapitálovou přiměřeností. Ta dosáhla před započtením loňského zisku 22,3 % a je tak vysoko nad regulací požadovanou úrovní 16,2 %.

Vývoj budoucího hospodaření banky by měl být poměrně stabilní. Výrazně bude záviset na situaci okolo pandemie a od toho se odvíjející schopnosti dlužníků splácet. Rizikové náklady by však měly postupně klesat.

Akcie KB se již z velké části vzpamatovaly z loňských výprodejů, přesto jsou stále za poslední rok o 15 % níže. Za uplynulých šest měsíců však zpevnily o 30 %, když reagovaly na optimistické vyhlídky ohledně ústupu pandemie a následného růstu úrokových sazeb.

Vývoj kurzu akcií KB na pražské burze, zdroj: pse.cz


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek