Češi se zbytečně bojí dynamických investic


Na důstojné stáří si v rámci penzijních fondů spoří více než 4,4 milionu Čechů. Ačkoliv je jejich investiční horizont často delší než deset let, naprostá většina prostředků leží ladem ve státních dluhopisech s mizivým úrokem.

Ve starých transformovaných fondech s garancí nezáporného zhodnocení aktuálně spoří na penzi 3,2 milionu Čechů, kteří mají touto cestou zainvestováno přibližně 440 miliard korun. Problémem je, že tyto prostředky jsou investovány velmi konzervativně, zpravidla do státních dluhopisů či nejrůznějších depozitních bankovních produktů.

Výnosový potenciál transformovaných fondů je však do budoucna vzhledem k současné úrovni úrokových sazeb prakticky nulový. Stačí se ostatně podívat na vývoj v posledních letech, kdy transformované fondy dosahovaly zhodnocení zpravidla mezi 0,5-1 % ročně. Příští roky budou navíc v tomto ohledu pravděpodobně ještě slabší.

V účastnických fondech doplňkového penzijního spoření poté investuje přibližně 1,2 milionu Čechů, jejich majetek dosahuje 69 miliard korun. V rámci těchto nových penzijních fondů si již klienti mohou vybrat investiční strategii. Nejpopulárnější jsou bohužel opět konzervativní strategie, přičemž v dynamických fondech se nachází pouze 12 miliard korun. Tedy pouze 2,4 % všech prostředků v penzijních fondech.

Celá řada investorů má přitom horizont dlouhý i v řádu desítek let, přesto jejich portfolia v penzijních společnostech tvoří převážně české státní dluhopisy s prakticky nulovým výnosem. Výsledky dynamických účastnických fondů přitom nejsou špatné, v posledních letech průměrně dosahovaly výkonnosti okolo 3-7 % p.a.

Ačkoliv si tak stále více lidí uvědomuje, že nynější veřejný důchodový systém není do budoucna udržitelný, se Češi příliš do dynamických penzijních fondů nehrnou. Zbytečně se tak připravují o výnosy, které na dlouhodobém horizontu nabízí kapitálové trhy.

Pro drobné investory jsou dynamické penzijní fondy ideálním nástrojem pro odkládání na penzi. Investoři s vyšším majetkem pak mohou využít specializovaných akciových produktů, které nabízí potenciál ještě vyššího zhodnocení než běžně dostupné penzijní fondy.

Výsledky transformovaných fondů, zdroj: APF ČR


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek