Inflace stále znatelně nad cílem ČNB


Růst domácích spotřebitelských cen nepolevuje, v srpnu dosáhl 3,3 % meziročně. Vzhledem k úrokům na spořících produktech tak úspory znatelně ztrácí na hodnotě.

Navzdory pandemické situaci a s ní souvisejícím dopadům cenová hladina v ČR stále rychle roste. ČNB to však hodlá v zájmu oživení ekonomiky tolerovat a bude nadále držet úrokové sazby velmi nízko.

Nejvyšší cenové růsty jsme v srpnu zaznamenali u alkoholu a tabákových výrobků, které zdražují meziročně o bezmála 10 %. Češi si výrazně připlatí i za stravovací a ubytovací služby, vzdělávání, potraviny či oblečení a obuv – ceny v rámci těchto položek meziročně rostou o více než 4 %. Naopak zlevňují telekomunikační služby, kosmeticky kvůli poklesu cen pohonných hmot i doprava.

S blížícím se koncem roku by měla inflace postupně zpomalovat směrem k hladině 3 %, nadále se tak bude držet výrazně nad 2% cílem ČNB. Konzervativní investoři se budou muset smířit se zápornými reálnými výnosy na spořících účtech a termínovaných vkladech. Ochranu před inflací však mohou přinést pečlivě vybrané investice do akcií, nemovitostí či korporátních dluhopisů.

Vývoj inflace v ČR, v % meziročně


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek