Inflace přidělává konzervativním investorům vrásky na čele


Navzdory nervozitě okolo nynějšího zpomalení domácí ekonomiky inflace vesele roste, konzervativní investice tak nesou výrazně záporné reálné výnosy.

V červenci růst spotřebitelských cen v ČR zrychlil na 3,4 % meziročně, což překvapilo mnohé ekonomy i analytiky, kteří čekali pomalejší zdražování. Inflaci táhnou výše zejména ceny tabáku a alkoholických nápojů, potravin a bydlení.

Podle současných výhledů ČNB by navíc růst cen neměl v druhém pololetí výrazněji zvolňovat, když se pravděpodobně bude držet nad úrovní 3 %. 

Kromě spotřebitelů inflace trápí i investory, ti v rámci nynějších tržních podmínek jen obtížně hledají bezpečné investiční příležitosti, které by alespoň ochránily jejich majetek před inflací.

Státní dluhopisy totiž nesou jen kosmetické výnosy, pětiletý vládní bond ČR pro představu přinese investorovi do splatnosti pouhých 0,7 % ročně. Současná inflace je přitom bezmála pětkrát vyšší. Podobná situace je vzhledem k uvolněným měnovým politikám centrálních bank i v zahraničí, například pětiletý německý státní dluhopis nese -0,6 % ročně do splatnosti.

I konzervativní investoři tak musejí pro ochranu svého majetku před inflací podstoupit určitá rizika. Východiskem mohou být korporátní dluhopisy, akcie či investice do nemovitostí. Je však nutné počítat s delším investičním horizontem než například v případě spořících účtů nebo konzervativních dluhopisových fondů.

Vývoj meziroční inflace a výnosu 5letého státního dluhopisu ČR


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek