Inflace zabijákem chamtivosti na trzích?


Kaskáda rostoucí inflace posunula americké indexy do největších týdenních poklesů od začátku roku. Upřednostňovaný ukazatel americké centrální banky pro sledování inflace vzrostl od prosince do ledna o 0,6 %. Jedná se o největší meziměsíční nárůst od loňského června.

Investoři tak očekávají další zvyšování sazeb, a to ještě možná přísnějším tempem, než se po posledním měnovém zasedání očekávalo. Během týdne připsal také index VIX téměř 4 %. Vypadá to, že by postupně začínala ustupovat chamtivost na akciových trzích?

Zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu udává, že jestřábí postoj americké centrální banky bude nutné udržovat po delší dobu. To dostává pod tlak tržní sazby, které negativním směrem působí i na ostatní finanční aktiva. Obavy z dalšího zvyšování úrokových sazeb zasáhly hlavně státní americké dluhopisy a výnos 10letého státního bondu se vyšplhal na 3,94 %. Výnos 2letého také vyskočil a šáhl na hodnotu 4,78 %.

Americká ekonomika rostla ve 4. čtvrtletí roku 2022 o něco pomaleji, než se původně odhadovalo. Z předchozího kvartálu se HDP snížilo o 0,5 % na 2,7 %. Tento fakt opět vyvolal negativní myšlenky na trzích a posílal akcie i indexy směrem dolů.

Evropa znovu získává důvěru. Průzkumy spotřebitelské důvěry ve Spojeném království a Německu zaznamenaly měsíční zisky, které se odrazily od nedávného dna. Rovněž inflace v eurozóně dopadla pozitivně a zaznamenala meziměsíční pokles o 0,2 %. Nyní se inflace pohybuje na hranici 8,6 %. Také podnikatelská aktivita soukromého sektoru v eurozóně v únoru zrychlila a dosáhla devítiměsíčního maxima.

Akcie v Japonsku během týdne ztratily půdu pod nohama, když japonská inflace prudce vzrostla. Přestože míra v Japonsku zůstává ve srovnání s jinými velkými ekonomikami nízká, poslední měsíční údaje byly znepokojující a šlo o nejvyšší meziměsíční skok za poslední čtyři dekády. Jádrová inflace vzrostla na 4,2 %. Jednalo se tak o desátý měsíc v řadě, kdy japonská inflace překročila svůj 2% stanovený cíl.

Obchodní týden nabídne další makrodata ke sledování. Například pondělní dopoledne ukáže indexy spotřebitelské důvěry a ekonomické nálady v eurozóně. V úterý Japonsko doručí informace o průmyslové výrobě nebo Německo nabídne index dovozních cen. Také v České republice vyjde výrobní inflace. Hospodářské výsledky za předešlý kvartál v USA zveřejní Occidental Petroleum, v Evropě například německá Lufthansa a na pražské burze Erste Group Banka a CTP.

Graf: Ukazuje nedávný nárůst cílové úrokové sazby amerického Fedu. Zdroj: FRED

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek