Rekordní srpen na hypotečním trhu


Navzdory složité ekonomické situaci se Češi zadlužovat nebojí, objem poskytnutých hypotečních úvěrů v srpnu dosáhl rekordních hodnot.

V průběhu minulého měsíce banky poskytly hypoteční financování v objemu 19,2 miliardy korun, jde tak v tomto ohledu o nejúspěšnější srpen v historii domácího trhu. Poptávka po nákupu vlastního bydlení je navzdory pandemii koronaviru vysoká, což vede k tomu, že ceny realit na vývoj v reálné ekonomice prakticky nereagují.

Nemalá část nemovitostí je navíc nakupována ze strany investorů, neboť reality jsou v prostředí nízkých úrokových sazeb a obecně zvýšené nejistoty na finančních trzích považovány za relativně bezpečnou investici.

Apetit zájemců o hypotéku zvyšuje i nadále klesající průměrná úroková sazba, která v srpnu dosáhla 2,11 %. Aktuálně si tak lze půjčit pod úrovní inflace, která se drží znatelně nad třemi procenty.

Otázkou nicméně je vývoj v průběhu následujících několika čtvrtletí. Na konci října totiž skončí zákonná moratoria (odklady splátek), ke konci se chýlí i podpůrné programy pro zaměstnavatele jako je Antivirus. V dohledné době tak lze čekat nárůst problematických úvěrů.

Vývoj průměrné úrokové sazby na hypotékách, Fincentrum Hypoindex


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek