Úroky na hypotékách opět pod 2 %


Hypoteční trh zažívá navzdory nelehké ekonomické situaci a stále řádící pandemii nebývalý růst. Zájem Čechů o vlastní bydlení je totiž čím dál vyšší, k čemuž přispívá i setrvalý pokles úrokových sazeb.

Objem poskytnutých hypoték v letošním roce bude podle všeho nejvyšší v historii. Za prvních 11 měsíců byly sjednány úvěry na bydlení v objemu 224,5 mld. CZK. Chuť Čechů pořídit si vlastní bydlení tak nikam nemizí, a to navzdory nynější nejistotě způsobené pandemickou situací.

Impulsem k zájmu o hypotéky je vývoj úrokových sazeb, kdy v listopadu došlo k poklesu průměrného úroku pod magická 2 %. Kvůli velmi nízkým tržním sazbám a slabým výnosům státních dluhopisů lze čekat, že trend propadu ceny hypotečního financování bude pokračovat i nadále.

To však není jediným motivem zájemců o nákup bydlení. Spousta z nich pořízení bytu či domu vnímá jako zajímavou investici, k čemuž dopomohlo i zrušení daně z nabytí nemovitosti. Z toho důvodu nelze příliš čekat, že by mělo v dohledné době dojít k propadu na realitním trhu.

Na dlouhodobém horizontu lze naopak čekat nárůst cen, a to z důvodu velmi uvolněných měnových politik centrálních bank. Větší objem peněz v ekonomice totiž znamená jediné – vyšší ceny nejen akcií, zlata či dluhopisů, ale i nemovitostí. Právě to je důvodem, proč se naše skupina výrazně opírá o realitní segment, ať už v oblasti developmentu či nájemního bydlení.

Průměrná úroková sazba u hypoték, zdroj: hypoindex.cz


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek