Obavy z inflace táhnou výnosy dluhopisů výše


Zatímco ještě v průběhu srpna se výnosy 10letých státních dluhopisů USA pohybovaly okolo pouhých 0,5 % ročně, nyní vystoupaly až k hladině 1,3 %. Důvodem jsou obavy z příchodu vyšší inflace, což motivuje investory preferovat akcie.

Společně se startem koronavirové pandemie došlo k výraznému propadu výnosů státních dluhopisů. Jejich ceny rostly (a výnosy klesaly) v návaznosti na bezprecedentní kroky centrálních bank, které srazily úrokové sazby na nulu a začaly ve velkém nakupovat aktiva do svých bilancí.

Od té doby se však změnilo mnohé. Ceny akcií poskočily výše v návaznosti na optimistické výhledy ohledně ústupu pandemie a normalizace ekonomické aktivity v letošním roce. Pozitivní impuls přinesla i výsledková sezóna za poslední kvartál, která ukázala výrazné oživení ziskovosti firem.

Se zlepšením situace v reálné ekonomice se však pojí nynější obavy z možného příchodu vyšší inflace, zejména kvůli rychlé expanzi peněžní zásoby. V rámci USA i eurozóny jsou nyní obavy z rychlého cenového růstu dokonce nejvyšší za posledních 8 let.

Právě to je důvodem, proč investoři požadují vyšší dluhopisové výnosy, aby byli ochotni nadále státní dluhopisy nakupovat. Příčinou je rovněž rostoucí zadlužení vlády Spojených států, což logicky zvyšuje rizikovost.

V posledních měsících je tak patrný jasný trend přesunu kapitálu z dluhopisů směrem do akcií. Není se čemu divit, když reálné výnosy bezpečných dluhopisů jsou stále záporné.

Pro dlouhodobý horizont by nadále v portfoliích měly převažovat akcie, které nabízejí podstatně vyšší očekávané zhodnocení. Navíc představují ochranu proti scénáři vyšší inflace v budoucnu, neboť jejich ceny by v takovém případě zamířily výše.

Vývoj výnosu do splatnosti 10letého státního dluhopisu USA, zdroj: investing.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek