Dow Jones překonal úroveň 30 000 bodů


Tradiční americký akciový index Dow Jones Industrial Average včera pokořil významný milník, poprvé v historii se totiž obchodoval nad psychologickou úrovní 30 000 bodů.

Důvodem výrazného růstu indexu, který za poslední měsíc zpevnil o více než 13 %, jsou zejména zprávy o pozitivním vývoji vakcíny proti koronaviru a s tím související naděje na silné ekonomické oživení v příštím roce. Příznivým impulsem byl i krok Trumpovy administrativy, která souhlasila se zahájením procesu předání prezidentského úřadu.

Růst indexu Dow Jones byl tažen zejména díky nárůstu popularity tradičních společností v posledních týdnech, firmy z odvětví jako jsou finance, průmysl či energetika výrazně rostly díky optimistickým vyhlídkám ohledně ekonomického růstu.

Dow Jones Industrial Average je nejstarším z dosud používaných indexů, jeho vznik se totiž datuje až do roku 1896. Tehdy index tvořilo 12 společností, postupem času byl jejich počet rozšířen na dnešních 30.

Index zahrnuje především tradiční americké společnosti s dlouhou historií jako například Coca-Cola, Exxon Mobil, Boeing, Intel nebo Johnson & Johnson. Obsahuje však i technologické tituly jako Apple nebo Microsoft.

Ačkoliv je index dodnes stále velmi populární, jeho vypovídací hodnota je kvůli způsobu výpočtu zkreslená. Jedná se totiž o cenově vážený index, kdy způsob jeho výpočtu nemá daleko k pouhému váženému průměru cen zařazených akcií.

Tituly s vyšší cenou tak mají v indexu výraznější váhu než levnější akcie. Jeho jednoduchá konstrukce souvisí s dobou vzniku, kdy si tvůrce chtěl usnadnit výpočet, který byl vzhledem k absenci počítačů prováděn manuálně. Dnes se index používá spíše z nostalgických důvodů, daleko lepší vypovídací schopnost o vývoji celého trhu má například S&P 500. 

Letošní vývoj indexu DJIA, zdroj: cnbc.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek