Další vývoj v rukou Fedu, tuzemský ČEZ boduje


Akciové indexy obnovily svou ziskovou sérii. Investoři vyhlíží nadějné signály ekonomiky s tím, že by rok 2023 mohla obejít očekávaná recese. Skokanem týdne se stala Tesla s nárůstem 31 %.

NASDAQ zaznamenal nárůst o více než 4 % v rámci svého čtvrtého pozitivního týdenního výsledku v řadě, zatímco indexy S&P 500 a Dow Jones zaznamenaly menší zisky po oživení z poklesu z předchozího týdne. S několika obchodními dny do konce ledna má NASDAQ šanci dosáhnout svého nejsilnějšího měsíčního výsledku od léta předchozího roku.

Ekonomický růst Spojených států zůstal v posledním čtvrtletí roku 2022 pevně v pozitivním teritoriu, což byl jeho druhý příznivý výsledek po mírně negativních číslech v prvních dvou čtvrtletích minulého roku. HDP rostlo v posledním období s ročním tempem 2,9 %, což překonalo očekávání většiny ekonomů. Pro celý rok 2022 HDP v USA vzrostlo o 2,1%, čímž se zmírnila obava z možnosti dlouhodobé recese.

V očekávání je následující zasedání americké centrální banky, která bude o úrokových sazbách jednat ve středu. Nejspíše nastane opětovné navýšení sazeb. Nicméně se odhaduje, že bude stoupat jen o čtvrt procentního bodu namísto původně plánovaného půl procentního bodu. V roce 2022 centrální banka schválila sedm navýšení úrokových sazeb, včetně jednoho navýšení o půl procentního bodu v prosinci, což je snížení oproti předchozím tříčtvrtinovým zvýšením.

Týdenní zisky akcií Tesla se zvýšily díky oznámení o rekordním zisku v posledním kvartálu 2022. CEO Elon Musk uvedl při hovoru s investory a analytiky, že společnost by mohla v tomto roce vyrobit až dva miliony kusů automobilů, což předčilo předchozí odhad 1,8 milionu vozů. Server CNBC uvedl, že dobré výsledky nakoply sentiment investorů natolik, že na trhu zažívali nejlepší týden od roku 2013 a akcie připsaly přes 30 %.

Na pražské burze byl  v týdnu k vidění solidní nárůst akcií ČEZ, které připsaly přes 10 % a zakotvily na ceně 920 Kč. Vypadá to, že se akcie otřepávají z minulého roku, kdy jejich cenu velmi negativně ovlivnila plánována windfall tax. Letos mezi investory panují výhledy na silné zisky. Hodnota YTD se již blíží hranici 20 %.

Mezi investory se stále spekuluje o roce 2023 a jeho očekávání. V historických datech lze vidět, že po špatných letech obvykle následují ty dobré. Za posledních 75 let byl pouze jeden rok s poklesem o 15 % následován ztrátou v následujícím roce. Podíváme-li se na všechny roky, kdy trh skončil s poklesem jakékoliv velikosti, roky 1973-1974 a 2000-2002 jsou jedinými případy po sobě jdoucích let poklesu. Server EdwardJones uvádí, že poklesy akcií byly v roce 2022 z velké části ovlivněny zvyšujícími se úrokovými sazbami a ekonomickým zpomalením. Věří ale, že tyto již zakomponované okolnosti vytváří půdu pro pozitivní návratnost akcií v roce 2023.

Graf: Zdůrazňuje tendenci trhů zotavit se v roce následujícím po velkých poklesech. Zdroj: EdwardJones

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek