Česká zbrojovka převezme americký Colt


Akvizice ikonického výrobce zbraní Colt ze strany České zbrojovky se stala skutečností. Firma z Uherského Brodu si tak naplno otevře dveře k dodávkám zbraní ozbrojeným složkám v USA a Kanadě. Trh hodnotí transakci pozitivně, když akcie zbrojovky v reakci rostou o 5 %.

Česká zbrojovka zaplatí za 100% podíl ve společnosti Colt´s Manufacturing 220 mil. USD a balíkem bezmála 1,1 milionu kusů nově vydaných akcií. Kromě toho dohoda obsahuje platbu dalších 1,1 mil. akcií v případě, když dojde k dosažení stanoveného zisku EBITDA v letech 2021-2023.

To by znamenalo celkovou cenu za Colt až 5,5 mld. CZK. Transakce bude financována z hotovostních zdrojů získaných nedávným IPO, emisí akcií a vydáním dluhopisů.

Transakce ještě bude podléhat schválení ze strany regulačních orgánů, k jejímu dokončení by však mělo dojít již v průběhu prvního pololetí.

Domácí výrobce palných zbraní tak získá nejen výrobní kapacity v USA a Kanadě, ale rozšíří svou zákaznickou síť i o americkou armádu a další ozbrojené složky. Odhaduje se tak, že tržby zbrojovky díky akvizici vzrostou až o 70 %.

Colt však rozhodně není bezproblémovou společností, v roce 2016 dokonce prošel bankrotem. Trh však hodnotí transakci pozitivně, zejména kvůli zmíněnému přístupu na americký trh a příznivé akviziční ceně. Colt je zároveň na trhu střelných zbraní legendou, firma má tradici více než 175 let, mezi její ikonické výrobky patří například model 1911.

Akcie zbrojovky v reakci rostou o 5 % na 380 CZK. Ke znatelnému růstu však došlo již v průběhu ledna, kdy se zmíněná transakce začala znatelně rýsovat. Od začátku roku akcie CZG posilují o 27 %. Prozatím se tak jedná o podařené IPO na pražské burze.  

Vývoj kurzu akcií České zbrojovky na pražské burze od IPO, zdroj: pse.cz


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek