Nová prognóza ČNB: zvýšená inflace a sílící koruna


Centrální banka zveřejnila novou prognózu pro tuzemskou ekonomiku. Jak se bude vyvíjet HDP, inflace nebo kurz koruny?

Prognóza očekává letošní pokles ekonomiky o 7,2 %, v roce 2021 by poté mělo přijít slabé oživení spočívající v růstu HDP o 1,7 %. K návratu na předkrizové úrovně přitom nedojde ani v roce 2022. Výhled tak byl posunut směrem níže, logicky v návaznosti na nynější druhou vlnu pandemie a opatření, která se protáhnou zřejmě i do příštího roku.

ČNB zveřejnila rovněž výhled pro inflaci, ta by měla přinejmenším do konce letošního roku setrvat na úrovni okolo 3 %. Následně by však měla postupně klesat směrem k 2% inflačnímu cíli, ke kterému by se měla přiblížit v průběhu druhé poloviny příštího roku.

Úrokové sazby zůstanou na současných prakticky nulových úrovních zřejmě delší dobu, přinejmenším do konce roku 2021. Ekonomika bude nadále potřebovat silné měnové stimuly pro to, aby si mohla projít oživením ze současného hlubokého poklesu.

To je dobrou zprávou mimo jiné pro realitní investory. Hypotéky zůstanou levné, což bude snižovat náklady financování a zároveň držet ceny nemovitostí vysoko.

Pro mnohé je stěžejní otázkou vývoj kurzu koruny k euru. Podle ČNB by se měla domácí měna držet v průběhu příštího roku na průměrné úrovni okolo 26,6 EUR/CZK, v roce 2022 pak posílí na průměrných 25,9 EUR/CZK.

Koruna je však velmi citlivá na ekonomický vývoj a náladu na trzích, pokud by došlo k další vlně pesimismu, odrazilo by se to v kurzu domácí měny negativně.

Očekávaný vývoj kurzu koruny, zdroj: ČNB


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek