Koruna bude podle ČNB nadále posilovat


Česká měna se dostává na nejsilnější úrovně od vypuknutí koronavirové pandemie, když vůči euru posílila na 25,8 EUR/CZK. Koruně pomáhají nynější výhledy ČNB na zvyšování úrokových sazeb a postupnou normalizaci ekonomické aktivity. Posilování koruny by navíc podle všeho nemuselo být u konce.

ČNB ve své nové prognóze navýšila očekávaný růst české ekonomiky v letošním roce na 2,2 %. Zejména v druhém pololetí by měla výrazněji odeznívat současná vládní opatření.

Podle vyjádření guvernéra Rusnoka sice centrální bankéři nechtějí zvyšování úrokových sazeb uspěchat, nicméně podle odhadů by k tomuto kroku měli přistoupit v posledním čtvrtletí letošního roku. Repo sazba by tak měla letos vzrůst z nynějších 0,25 % na 0,5 %.

Ekonomické oživení by společně s utahováním měnové politiky mělo pozitivně působit na kurz koruny, která by ke konci letošního roku měla posílit k 25,4 EUR/CZK. V roce 2022 by pak měla nadále zpevňovat pod úroveň 25 korun za euro. Příznivě by se podle prognózy ČNB měla vyvíjet i domácí inflace. Ta by měla ustoupit z nynějších zvýšených úrovní, když se v průběhu letošního roku bude držet okolo 2% cíle.

Silné ekonomické oživení však zřejmě nastane až v příštím roce, ten by měl probíhat ve znamení 3,8% ekonomického růstu. Toho ČNB podle všeho využije k další normalizaci své měnové politiky prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb. Střednědobě tak lze očekávat, že hypoteční i firemní úvěry oproti dnešku podraží.

Očekávaný vývoj kurzu EUR/CZK dle aktuální prognózy ČNB


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek