Dostupnost vlastního bydlení v ČR je nejnižší v Evropě


Ze srovnání cen bytů vůči průměrným mzdám v rámci studie Deloitte Property Index 2020 vyplývá, že vlastní bydlení je pro celou řadu Čechů nedostižným snem.

Zatímco na nákup standardizovaného bytu o velikosti 70 metrů čtverečních v ČR je potřeba vynaložit 11,4násobek průměrné hrubé mzdy v zemi, na Slovensku je to bezmála 10násobek

Ještě lepší situace je například v Polsku, kde k pořízení srovnatelného bytu stačí 7,7násobek průměrné mzdy. Vůbec nejlépe jsou na tom obyvatelé Portugalska, kde si vystačí s pouhým 4násobkem hrubého ročního příjmu.

Dostupnost bydlení je tak v ČR již čtvrtým rokem nejnižší v rámci sedmnácti srovnávaných evropských zemí. Mezi hlavní důvody patří výrazný růst cen tuzemských nemovitostí v posledních letech, který byl stimulován nízkými úrokovými sazbami na hypotečních úvěrech a optimismem domácností ohledně budoucího vývoje.

K tomu se přidali i investoři, kteří nakupovali byty za účelem pronájmu. Vysoká poptávka se však setkala s nedostatečnou stavební aktivitou, což logicky vedlo k růstu cen. Podle ČSÚ tak za posledních 5 let ceny starších bytů v Praze vzrostly o 55 %, mimo Prahu dokonce o 77 %.

Násobek průměrného ročního příjmu nutný k pořízení bytu 70m2, zdroj: Deloitte


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek