Bitcoin na maximech, Coinbase míří na burzu


Bitcoinu ani v posledních dnech nedochází dech, nejpopulárnější virtuální měna naopak pokořila nová historická maxima. Toho se snaží využít největší americká kryptoměnová burza Coinbase, která žádá o vstup na akciový trh.

Cenu bitcoinu táhne výše zejména sílící zájem ze strany institucionálních investorů z řad soukromých společností či investičních fondů. Ti v neznámější kryptoměně stále vidí potenciál vysokého zhodnocení, svými nákupy tak vyhnali její cenu na více než 23 000 USD.

Za letošní rok tak bitcoin zpevnil o více než 220 %, výraznou podporou pro jeho cenu je rovněž aktivita centrálních bank. Ty srazily úrokové sazby na nulu a spustily masivní stimulační programy, objem peněžní zásoby tak rychle roste. To motivuje investory k nákupu alternativních aktiv.

Z masivního zájmu o kryptoměny těží i největší světové burzy, které zaznamenávají nárůst objemu obchodů. Ve Spojených státech sídlící Coinbase dokonce včera požádala o zalistování na burze.

Pokud by skutečně došlo k IPO společnosti, jednalo by se o úspěch pro celé odvětví. Došlo by totiž ke zvýšení důvěryhodnosti kryptosvěta v očích široké veřejnosti. V rámci poslední transakce z roku 2018 soukromí investoři ocenili Coinbase na přibližně 8 mld. USD, současná cena by však měla být znatelně vyšší.

Hlavním zdrojem příjmů společnosti jsou poplatky spojené s obchodováním kryptoměn na její platformě, kromě toho však provádí i úschovu virtuálních mincí pro své zejména institucionální klienty. 

Jde o největší severoamerickou kryptoměnovou burzu s více než 35 mil. uživateli, úspěch jejího podnikatelského modelu je tak výrazně svázán s cenou bitcoinu a dalších virtuálních měn.

Vývoj ceny bitcoinu za posledních 5 let, zdroj: tradingview.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek