Bitcoin strmě roste, co žene jeho cenu výše?


Fanoušci kryptoměn dostali předčasný vánoční dárek. Kurz nejpopulárnější virtuální měny zaznamenal za poslední měsíc růst o 40 %, situace tak v mnoha ohledech připomíná bláznivý konec roku 2017.

Po hlubokém jarním propadu, kdy se bitcoin dostal až pod úroveň 5 000 USD, přišlo postupné oživení, které se v posledních týdnech změnilo v prudký růst. Kurz bitcoinu tak aktuálně osciluje okolo hladiny 15 500 USD a postupně se blíží historickým maximům z konce roku 2017, kdy se krátce přiblížil úrovni 20 000 USD.

Bitcoin roste navzdory nelehké ekonomické situaci, kdy Evropa bojuje s druhou vlnou pandemie a tempo šíření nákazy se postupně zhoršuje i ve Spojených státech.

Na to reagují centrální banky, například v Austrálii či Velké Británii bankéři představili nové programy kvantitativního uvolňování. S výraznějšími opatřeními by na prosincovém zasedání měla přijít i ECB.

Hlavním motivem příklonu investorů je snaha zajistit se proti inflaci, bitcoin je totiž podobně jako zlato mnohými považován za dlouhodobého uchovatele hodnoty. Optimismus posiluje i zájem ze strany velkých firem, významné pozice v nejpopulárnější kryptoměně otevřely například společnosti MicroStrategy a Square.

K retailovým investorům je bitcoin blíže i díky Paypalu, jedna z největších platebních společností na světě oznámila zařazení kryptoměn do svého ekosystému. Jeho uživatelé tak budou moci nakupovat deriváty na bitcoin přímo skrze své účty.

Přes veškerý optimismus je však nutné zmínit extrémní rizikovost kryptoměn, cena bitcoinu může v následujících měsících vzrůst i poklesnout o desítky procent. Investoři by tak měli být na pozoru a raději se vyhýbat unáhleným rozhodnutím.

Letošní vývoj kurzu bitcoinu, zdroj: finance.yahoo.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek