Biden představil parametry fiskálního balíčku


Nastupující prezident Spojených států zveřejnil konkrétní parametry svého balíčku na podporu tamní ekonomiky. Američané by měli mimo jiné dostat přímou finanční podporu celkem ve výši 2 000 USD na osobu.

Navrhovaný balíček v objemu 1,9 bilionu dolarů má za cíl podpořit ekonomiku i firmy v rámci nynější nelehké pandemické situace. Počty nových případů koronaviru totiž stále rychle rostou, na což musí jednotlivé státy reagovat zaváděním restriktivních opatření.

To se projevuje i na trhu práce, když jen za minulý týden počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl 965 tisíc. Americká ekonomika rovněž v prosinci ztratila 140 tisíc pracovních míst, oživení si tak vybírá oddechový čas.

Biden se bude snažit prosadit další přímou podporu Američanů ve výši 1 400 USD, což by společně s v prosinci schválenými 600 USD na osobu znamenalo rovných dva tisíce dolarů do kapsy každého obyvatele Spojených států.

Nastupující prezident prosazuje rovněž navýšení dávek v nezaměstnanosti o dodatečný bonus 400 USD týdně, minimální mzda by měla vzrůst na 15 dolarů za hodinu. Současně by měla být prodloužena moratoria pro neplatiče hypotečních splátek až do září.

Očekávané prosazení této podpory povede k dalšímu nárůstu zadlužení Spojených států, které aktuálně dosahuje ekvivalentu přibližně 130 % HDP. V posledních letech přitom tento ukazatel dosahoval typicky okolo 105 %. Vláda však s financováním evidentně problém nemá, Fed drží úrokové sazby na absolutním minimu, a dokonce ve velkém nakupuje státní dluhopisy.

Silné fiskální stimuly jsou pro investory dobrou zprávou, zabrání totiž silnému ekonomickému poklesu, když udrží pracovní místa a podstatně utlumí počet firemních bankrotů. Dlouhodobě však politici mohou zadělávat na podstatné problémy.

Umělá podpora ekonomiky snižuje efektivitu, vede ke vzniku zombie firem a potlačuje dlouhodobý ekonomický růst. Z určitého pohledu jde o cestu zpět k socialismu. Investoři však nemají příliš na výběr a měli by zůstat zainvestovaní především v rizikových aktivech.

Zadlužení vlády USA vůči HDP, zdroj: FRED


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek