NEWS

Naši investoři mají díky aktivní správě klidné spaní

V dnešní době vysoké inflace téměř každý přemýšlí, jak a co nejlépe zhodnotit své úspory. Ale jaký postup zvolit? Existují dvě cesty, mezi kterými se může investor rozhodovat.

Foto: Dominik Guzdek působí v Investhy na pozici investičního manažera

První možností je jít do toho sám na vlastní riziko. Tou druhou je vložit důvěru do třetí strany, tzv. pod křídla odborníků. První varianta se může v počátku zdát pro mnohé jako lepší možnost, protože se svými penězi se mohou čistě rozhodovat na základě svého vlastního uvážení a mohou je ukládat tam, kde se jim to bude zdát nejvíce výhodné. Realita je ale taková, že 90 % začínajících investorů se spálí hned u první investice, protože neumí rozeznat kvalitní investici s přiměřeným rizikem a očekávají vysoké až galaktické úroky a svou investici vloží častokrát do firmy, kterou nedokáží dobře analyzovat a zjistit všechny důležité interní a externí informace. Další velmi lákavou investicí je široké spektrum kryptoměn na trhu, které v minulosti vystřelily o tisíce procent. Pokud se jednou napíše kniha o největších finančních podvodech, kryptoměny tam budou mít zcela jistě největší zastoupení.

Druhá varianta je aktivní správa, ve které se portfolio manažeři a investiční společnosti snaží překonat výkonnost nějakého trhu či indexu. Velmi často se jedná o S&P 500, což je index 500 největších amerických společností. Manažeři aktivně sledují situace na trhu, trendy, politické dění, ekonomiku a provádějí technické a fundamentální analýzy konkrétních společností, do kterých investují.

Příklad: Pokud celkový index trhu dosahuje v průměru zhodnocení 10 % p. a., aktivně řízený fond bude mít za cíl zhodnocení okolo 15 % p. a.

Porazit trh je velmi náročné a investor-začátečník nemá šanci tento cíl splnit, proto se na to specializují investiční firmy a fondy, které mají analytický tým a zkušenosti.

O co se investoři díky aktivní správě nemusí starat

 • Sledování trhu na denní bázi
 • Vyhodnocování úrokových sazeb vůči investicím
 • Sledování výkonnosti státních dluhopisů
 • Měnové zajištění (forwardem nebo měnová konverze)
 • Fundamentální analýzy
 • Technické analýzy
 • Sledování výsledkových sezón firem

Zacílení aktivní správy

 • Vyšší zhodnocení než index trhu
 • Edukace investorů
 • Konzultace s odborníky
 • Průběžné přehledy a reporty z fondu

Příklady z fondu SmartStocks

Akcie Chevron

Jako příklad pro čtenáře odkrýváme z fondu SmartStocks nákup akcie Chevron (CVX), kterou analytický tým po vykonané fundamentální analýze a aktivnímu sledování hospodářských výsledků za 2. kvartál 2022 nakoupil v momentě, kdy se akcie odrazila ze svého měsíčního dna a během jednoho dne vyrostla o téměř 9 %.

Index S&P 500 a fond SmartStocks

Díky důkladným analýzám a správnému výběru akcií se fondu SmartStocks daří porážet americký akciový trh S&P 500. SmartStocks v uplynulém měsíci připsal velmi solidních 8,2 %, kurz vystoupal na aktuálních 1,041 CZK. Fond tak držel výkonnostně krok s hlavními akciovými indexy, a to navzdory tomu, že se těší nižší kolísavosti a v nepříznivých časech má tendenci ztrácet méně. To je ostatně patrné na výkonnosti od začátku letošního roku. Zatímco fond SmartStocks odepsal 3 %, hlavní zámořský index S&P 500 je o 14 % níže. To dělá vyšší výkon SmartStocks fondu o 11%.

Kromě aktivní správy fondu a výběru kvalitních společností do portfolia k tomu přispívá i absence měnového zajištění. Slábnoucí koruna proti dolaru přináší dodatečné výnosy vyplývající z pohybu měnových kurzů. SmartStocks tak tuzemským investorům přináší zajímavou příležitost diverzifikace portfolií a ochranu před výraznějším oslabením koruny.

Výběr akcií

S výběrem akcií či ETF si dáváme opravdu záležet. Chceme mít v portfoliu jen akciové tituly, o kterých budeme přesvědčeni, že společnosti mají potenciál růstu v dlouhém období a budou stabilní.

Další důležitý faktor, na kterém si zakládáme je co největší odolávání v nenadálých světových situacích, ať už se jedná o ekonomickou krizi, válku nebo zvýšenou poptávku po nedostatkovém zboží. Nutností ve tvorbě portfolia je dostatečná diverzifikace. Proto s našim analytickým týmem vybíráme akciových titulů více, abychom rozložili riziko. Po vyhledání sektoru s vysokým potenciálem růstu provádíme fundamentální analýzu, ve které se zaobíráme kompletním prověřením firmy a analyzujeme vnitřní hodnotu akcie. Pokud nalezneme podhodnocenou akcii, která má v budoucnu prostor pro dobré zhodnocení, stanovíme, jak velký podíl v portfoliu si tato akcie zaslouží a poté ji nakoupíme. Následně vždy pravidelně fond oceňujeme a investory průběžně informujeme o aktuálním stavu fondu SmartStocks a individuálně s nimi konzultujeme další možné příležitosti.

Rozhodnutí

Rozhodnutí, zda investovat na vlastní pěst nebo předat své finanční prostředky do aktivní správy záleží na každém investorovi samotném. Důležité je vybrat spolehlivou firmu s dobrým a reálným výhledem do budoucna. Pokud tak investoři učiní, můžou bez starostí zhodnocovat své úspory a mít klidné spaní.

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek