NEWS

Akcionáři s úsměvem, kryptohodleři v slzách

Inflace ve Spojených státech se ochlazuje a říjnové výsledky dopadly lépe, než se očekávalo. Investorům i Fedu to dodalo jistou úlevu, což by mohlo naznačovat, že říjen by mohl být začátkem desinflačního trendu.

Celkový index spotřebitelských cen vzrostl meziročně o 7,7 %. Jedná se tak o nejmenší meziroční nárůst od ledna a zároveň příjemný pokles oproti září, kdy byla meziroční inflace 8,2 %. Pro americkou centrální banku také hraje velikou roli jádrová inflace, která nezahrnuje potraviny a energie. Ta také zpomalila více, než se předpokládalo, a to 0,3 % oproti předešlému měsíci.

Díky tomu hlavní indexy zaznamenaly v minulém týdnu silné zisky. Index S&P 500 po čtvrtečním zveřejnění americké inflace dokonce zaznamenal největší denní zisk od dubna 2020. Státní dluhopisy reagovaly poklesem a z toho těžily zejména růstové akcie, které obvykle zvyšují vnímanou hodnotu budoucích zisků. Technologický NASDAQ vykázal nejlepší výsledek s týdenním ziskem více než 8 %.

V USA také proběhly v úterý volby do senátu. Z predikcí bývalého prezidenta Donalda Trumpa sešlo, když si demokraté udrželi v senátu většinu. To ve středu ráno lehce zatížilo trhy a ve stejný den také nastal kolaps přední kryptoměnové burzy FTX, která následně vyhlásila bankrot. Zapříčinilo to tak další pokles bitcoinu a ostatních kryptoměn. Cena bitcoinu klesla zhruba z 21.000 USD na necelých 17.000 USD. Před rokem v listopadu 2021 se bitcoin krátce obchodoval nad rekordních 68.000 USD.

Na tuzemském trhu energetická společnost ČEZ oznámila své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. Nárůst tržeb byl meziročně o 69 % vyšší a došlo ke ztrojnásobení čistého zisku na hodnotu 18,7 miliardy Kč. Akcie ČEZ reagovaly růstem a týden zakončily připsáním o 4,2 %.

V následujících dnech můžeme pozornost zaměřit na výsledky britské nezaměstnanosti a inflace, zveřejnění japonského HPD nebo makroekonomická data čínského průmyslu.

Pro investory bude také zajímavá doznívající výsledkový sezóna v USA. Své čtvrtletní hospodaření představí například Walmart, NVIDIA nebo Foot Locker. Vzhledem k tomu, že kvartální výsledková sezóna je téměř u konce, analytici nedávno omezili svá očekávání ohledně výsledků za čtvrté čtvrtletí, které budou zveřejněny od ledna. Z předpovědí růstu zisku o 3,9 % se nakonec očekávají poklesy v průměru o 1 %.

Graf: Přední americké indexy v porovnání s bitcoinem v minulém týdnu. Zdroj: tradingview

Autor článku: Ing. Dominik Guzdek, MBA

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek