Pronajímatelé přes Airbnb zažívají těžké časy


Zatímco dříve byly krátkodobé pronájmy pražských bytů z investičního pohledu velmi zajímavé, kvůli koronavirové pandemii počet turistů výrazně poklesl.

Krátkodobé pronájmy bytů v Praze skrze platformy jako je například Airbnb byly v posledních letech diskutovaným tématem, podle mnohých dokonce stály za výrazným růstem cen bydlení v metropoli.

To se však nyní mění, neboť turisté do Prahy proudí v daleko menší míře než dříve. Na to reagují i pronajímatelé přes Airbnb, část z nich přešla na dlouhodobé pronájmy, což příznivě ovlivnilo jejich ceny zejména v centru města. Počet nabídek na krátkodobé ubytování přitom klesl přibližně o třetinu. Návrat do normálu nebude rozhodně otázkou několika měsíců, spíše můžeme hovořit o letech.

Výpadek příjmů pocítili výrazně i pražští hoteliéři, obsazenost pokojů dosahovala v červenci pouhých 20 %, vloni to bylo přitom 80 %. Bezmála třetina hotelů byla dokonce zavřena úplně. V rámci ČR by se letos podle odhadů měly tržby z cestovního ruchu pohybovat okolo 158 miliard korun, což by znamenalo meziroční propad o téměř polovinu. Právě tento sektor tak patří mezi největší oběti pandemie.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek