Tržní kapitalizace Applu pokořila hranici 2 bilionů dolarů


V minulém týdnu došlo k překonání historického milníku, když Apple jako první americká společnost dosáhl tržní kapitalizace 2 bilionů dolarů.

Navzdory veškerým obavám z koronaviru a ekonomického zpomalení se tak akciím Applu náramně daří, když od začátku roku připsaly bezmála 70 %.

Cenu akcie nyní nejhodnotnější firmy světa podle tržní kapitalizace nakoply solidní výsledky za druhý kvartál. Optimismus mezi drobnými investory podpořil i oznámený split akcií 4:1, ke kterému dojde na konci srpna.

Investoři si hodně slibují od divize služeb, v jejímž rámci dosahuje Apple velmi vysokých marží. Naopak stagnující prodeje zařízení (iPhone, Mac, iPad) nepovažují za velký problém, trh se zdá být v tomto ohledu již nasycen.

Poněkud znepokojující je však fakt, že nynější výrazný růst ceny akcií je tažen především vyšším oceněním. Aktuálně se Apple obchoduje za přibližně 38násobek očekávaných zisků pro následujících 12 měsíců, historicky se přitom průměr za poslední dekádu pohyboval okolo 16násobku. Investoři tak očekávají, že v budoucnu by měly výsledky firmy nadále růst zvýšeným tempem.

Ať už bude budoucnost jakákoliv, Apple je již nyní obrovskou továrnou na peníze. Za posledních 12 měsíců vydělal astronomických 58 miliard dolarů a je tak nejziskovější firmou světa.

Vývoj tržní kapitalize Apple, mld. USD


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek