Výborné první pololetí pro akciové trhy
První poločas letošního roku zvládly akciové trhy na výbornou, začátkem prázdnin si však vybírají oddechový čas, když jsme svědky mírného ochlazení jinak dobré burzovní nálady. Důvodem je nárůst tržních úrokových sazeb vlivem očekávání na přísnější měnovou politiku Fedu.
Nejsledovanější zámořský index S&P 500 tak v minulém týdnu poklesl o 1,2 %, když uzavřel kosmeticky pod úrovní 4 400 bodů. Od začátku roku však připisuje výborných bezmála 15 %. Hlavními tahouny letošních růstů jsou technologické akcie podpořené optimismem ohledně možností uplatnění umělé inteligence. Index Nasdaq tak letos roste o více než 30 %, k čemuž výrazným způsobem dopomohl Apple, který svou tržní kapitalizací překonal psychologickou metu 3 bilionů dolarů.
Technologickým akciím se daří navzdory prostředí vysokých úrokových sazeb, jejichž navyšování podle všeho stále není u konce. Sázky investorů na další utahování měnové politiky vzrostly po zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, v jehož rámci více členů vyznávalo spíše jestřábí postoj, což v ekonomické hantýrce znamená přísnější nastavení sazeb.
Investoři tak nyní očekávají, že Fed na svém příštím zasedání 26.7. přistoupí k navýšení sazeb do pásma 5,25-5,5 %, přičemž nelze vyloučit ani další navýšení v průběhu podzimu. První snížení sazeb je pak pravděpodobné až na jaře příštího roku. Na posun očekávání směrem k vyšším sazbám po delší dobu reagovaly výnosy státních dluhopisů růsty, když dvouletý dluh USA nese aktuálně výnos okolo 5 %, přičemž 10letý se pohybuje na 4% úrovni.
K růstu tržních sazeb přispěla i solidní data ze sektoru služeb a amerického trhu práce, který díky tvorbě více než 200 tisíc nových pozic zůstává podporou tamní ekonomiky. Průměrná hodinová mzda roste tempem 4,4 % meziročně, což motivuje domácnosti ke spotřebě, a to zejména v prostředí minimální míry nezaměstnanosti.
Na trhu práce však vidíme určité známky budoucího ochlazení, žádosti o podporu v nezaměstnanosti mírně rostou, naopak nových pracovních míst je generováno méně než dříve. Ekonomika Spojených států však zjevně do hlubší recese nemíří.
Pro další vývoj na trzích tak bude důležitá zejména inflace, kde prozatím vidíme poměrně zdařilý pokles. Spotřebitelská inflace v USA nyní dosahuje 4 % meziročně, přičemž ke konci roku bychom měli být s poměrně velkou jistotou svědky poklesu k úrovni 3 %.
Krátkodobě se však pozornost investorů přesune k výsledkové sezóně za 2Q, kterou již koncem týdne odstartují velké zámořské banky jako JP Morgan nebo Citigroup. Vyhlídky analytiků však příliš příznivé nejsou, když pro celý americký trh prognózují přibližně 7% meziroční propad zisků, což by znamenalo nejhorší dynamiku firemních výsledků od covidového roku 2020.
Příčinou je zjevně inflace a s ní související nákladové tlaky. Současně je očekávaný výrazný pokles ziskovosti firem z odvětví energetiky a materiálů vlivem poklesu cen komodit. Pozitivní však je, že výhledy jsou nastaveny nízko, což zvyšuje pravděpodobnost jejich překonání.
V dnes začínajícím týdnu budeme sledovat především inflační data ze Spojených států, která budou zveřejněna ve středu odpoledne. Trh očekává pokles na 3,1 % meziročně, což by v případě naplnění mělo být podporou pro akcie. Jádrová inflace (bez energií a potravin) by se však podle odhadů měla udržet na stále vysokých 5 %. Ve čtvrtek pak vyjdou čerstvá inflační čísla i pro Českou republiku, kde bychom již konečně v meziročním vyjádření mohli sestoupit do jednociferných hodnot.
Výnosy státních dluhopisů USA opětovně výrazně rostou (2letý modře, 10letý žlutě), zdroj: edwardjones.com
Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.