V USA panují smíšené pocity, přičemž Evropa predikuje pozitivně


Polovina měsíce v podání důležitých makroekonomických dat. Hlavní sledovanou událostí byla americká spotřebitelská inflace. Ta v lednu mírně poklesla na 6,4 %, očekávala se hodnota 6,2 %. Trhy reagovaly smíšeně, spíše až chamtivě. Bublina se tak stále nafukuje.

Hlavní americké akciové indexy v začátku předešlého týdne stoupaly o více než 1 %. Za celý týden ale zámořský S&P 500 odepsal 0,2 %, Dow Jones stagnoval a Nasdaq připsal 0,6 %. Smíšené pocity ze zveřejnění inflace podnítily obavy, že by americký Fed mohl prodloužit svůj cyklus zvyšování sazeb ještě o něco déle, než se plánovalo a očekávalo.

Nejnovější údaje o inflaci posunuly výnosy dvou a desetiletých amerických státních dluhopisů na nejvyšší úrovně za více než tři měsíce. Výnos 2letého dluhopisu v pátek vzrostl na 4,61 %, přičemž výnosy 10letých bondů byly 3,83 %. Zachovala se tak inverze výnosové křivky, kde výnos krátkodobého dluhopisu převládá nad dlouhodobým.

Evropská komise predikuje pozitivně a navýšila v týdnu svůj odhad na letošní růst HDP eurozóny na 0,8 %. Nejnovější zprávy naznačují, že by Evropa ani neměla spadnout do recese. V Evropské unii by letošní inflace měla zachytit 6 % hodnotu. Předpoklady Evropské komise odhadují růst české ekonomiky pro letošní rok o 0,1 %.

Cena zemního plynu v Evropě v pátek klesla na nejnižší úroveň od konce roku 2021. Pozitivnímu scénáři ceny pomáhá letošní mírná zima. Loni byly obavy Evropy vzhledem k energetické krizi v rekordním měřítku, když začátek války na Ukrajině vyvolal strach na celém kontinentu a přispěl k odříznutí dodávek ruské energie.

Nejobchodovanější kryptoměna na světě, bitcoin, se za týden vyšplhala na cenu o 14 % vyšší a poprvé od srpna 2022 pokořila hranici 24 000 dolarů. Před 10 měsíci se bitcoin obchodoval pod cenou 16 000 dolarů, přičemž 10 měsíců zpět se pohyboval u 48 000 dolarů. Kryptoměnová euforie postupně upadá a sentiment spekulantů k ceně nepřispívá tak razantním způsobem, jak tomu bylo v předešlých dvou letech.

Na pražské burze nejvíce excelovala v minulém týdnu MONETA Money Bank, která připsala 3 % zisk. Pozitivní reakce na akcie banky přicházely z dobrých hospodářských výsledků, společně s oznámením Pavla Tykače v rozhovoru, který uvedl, že jeho další záměr je v Monetě navýšit svůj podíl. Naopak propadákem týdne byly na burze akcie Pilulka Lékárny.

V pondělí se na americké burze obchodovat nebude kvůli svátku President’s Day. Dále v pomalu doznívající výsledkové sezóně se můžeme ve středu těšit na těžařskou společnost Rio Tinto nebo technologickou NVIDIA. Makroekonomický kalendář přinese zveřejnění evropské inflace nebo HDP USA, které proběhne ve čtvrtek.

Graf: Výkonnost sektorů S&P 500 od začátku roku. Zdroj: Factset

Autor článku: Ing. Dominik Guzdek, MBA

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek