V hlavní roli ekonomika, inflace a úrokové sazby


Po velmi silném závěru loňského roku vstupují finanční trhy do letoška daleko rozvážněji. Přesto americké akcie mírně rostly, a dokonce kosmeticky pokořily historická maxima. Mezi klíčové faktory pro letošní výkonnost světových burz bude patřit vývoj ekonomiky, tempo ústupu inflace a poklesu úrokových sazeb.

Index S&P 500 od začátku roku 2024 připsal 2 %, to stačilo k tomu, aby dosáhnul na nové historické maximum, konkrétně se obchoduje poblíž 4 840 bodů, čímž nejsledovanější americký benchmark přesáhnul úrovně z ledna 2022. Pokračovala dominance technologických akcií, když trh táhly výše tituly z „velké sedmičky“ (Magnificent 7), tedy společnosti jako Apple, Amazon, Nvidia či Microsoft. Naopak akcie malých či hodnotově orientovaných firem zaostávaly.

V letošním roce budou dění na trzích ovlivňovat 3 hlavní faktory – ekonomika, inflace a úrokové sazby. Ohledně kondice ekonomiky USA a jejího směřování bychom se mohli dozvědět více již tento čtvrtek, neboť vyjdou předběžná čísla HDP za minulý kvartál. Po velmi dobrém třetím čtvrtletí, kdy ekonomika rostla na anualizované bázi bezmála 5% tempem, se čeká zpomalení na úrovně okolo 2 %. Pro letošek se pak obecně očekává ochlazení růstu, nicméně příchod recese by byl spíše překvapením.

Klíčovou otázkou bude rovněž vývoj inflace, která ve Spojených státech za prosinec dosáhla 3,4 % meziročně, což bylo překvapivě vysoké číslo. Lze nicméně čekat, že růst cen bude v USA postupně zvolňovat, čemuž věří i americké domácnosti.

Spotřebitelská důvěra v USA totiž vzrostla na nejvyšší úrovně za poslední tři roky, lidé evidentně začínají předpokládat, že zvýšená inflace bude brzy minulostí a jejich nálada se díky tomu výrazně zlepšuje.

Třetím stěžejním bodem pro dění na trzích bude vývoj úrokových sazeb, na příštím zasedání ke konci ledna ponechá Fed velmi pravděpodobně sazby beze změny na 5,25-5,5 %. Ve hře je však první snížení v březnu, ke kterému dojde s přibližně 50% pravděpodobností. Šance na brzké snižování sazeb však v posledních dnech poklesla kvůli vyjádření některých centrálních bankéřů, kteří signalizují menší ochotu radikálně uvolnit měnovou politiku. Investoři tak aktuálně počítají s tím, že Fed letos sníží sazby 5x, což je pomalejší než dříve očekávané tempo.

To se projevuje v růstu tržních úrokových sazeb, tedy výnosů státních dluhopisů, které se v posledních 3 týdnech opět vydaly směrem výše. Zatímco 10leté státní dluhopisy USA se ke konci prosince obchodovaly s výnosem pod 3,8 %, nyní nesou nad 4,1 % a částečně tak korigují předchozí pád z 5% úrovně.  

Negativní zprávou pro světovou ekonomiku jsou však nepokoje v Rudém moři, kdy jemenští povstalci ohrožují lodě plující směrem k Suezskému průplavu. Jde o naprosto klíčové místo pro globální obchod, neboť ním každoročně prochází 30 % světové kontejnerové dopravy. Nyní však celá řada dopravních firem odklání své lodě na o dva týdny delší cestu okolo Afriky, což žene ceny přepravy z Asie do Evropy raketově výše. Zatímco ještě vloni na podzim stála přeprava kontejneru na této trase pod 1 tisíc dolarů, nyní dosahuje přibližně 4,5 tisíce dolarů. Cena i doba přepravy tak výrazně narůstá, což se může brzy negativně projevit v inflaci i ekonomice vyspělých zemí.

V nadcházejících dnech budou investoři sledovat probíhající výsledkovou sezónu za 4Q 2023, když v tomto týdnu reportuje 71 společností z indexu S&P 500. Celkově se očekává, že zisky velkých amerických korporací budou pouze stagnovat, přičemž tržby porostou o přibližně 2 % meziročně. Výhled do budoucna je však pozitivnější, když pro celý rok 2024 analytici čekají meziroční nárůst zisků firem z S&P 500 o více než 11 %. To by společně s poklesem sazeb, snižující se inflací a nadále rostoucí ekonomikou mělo přispívat k naplnění scénáře, ve kterém by i letošek mohl být pro akcie dobrým rokem.

Kontejnerová přeprava z Asie do Evropy výrazně zdražuje, zdroj: J&T

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek