Dolar nejslabší za více než 2 roky


Nejdůležitější světová měna prochází v posledních týdnech výprodejem, vůči koruně se dostala dokonce na nejslabší úrovně od září roku 2018. Co stojí za nynějším poklesem dolaru a jaký vývoj lze čekat v blízké budoucnosti?

Kurz koruny vůči dolaru je v letošním roce jako na horské dráze. V průběhu panického březnového vývoje koruna prudce oslabila až k úrovním 26 USD/CZK. Důvodem byl odklon investorů od rizikových aktiv, když se celá řada tržních hráčů snažila zaparkovat své prostředky do těch největších a nejstabilnějších měn. Od té doby však koruna s přestávkami solidně zpevňuje, když se nyní obchoduje za 21,7 USD/CZK.

Dolar se dostává pod tlak kvůli nynějšímu tržnímu optimismu. Vakcína na obzoru, oživující ekonomika a vyhlídky na růstový rok 2021, to jsou argumenty, proč investoři dávají aktuálně přednost ostatním měnám.

K tomu se přidává extrémně uvolněná měnová politika Fedu, když objem dolarové peněžní zásoby meziročně roste 25% tempem, tedy nejrychleji v historii.

Více dolarů tak logicky znamená jeho nižší hodnotu. Nízké úrokové sazby a kvantitativní uvolňování Spojené státy pravděpodobně navíc jen tak neopustí. Slabší dolar je tak pochopitelně živnou půdou pro růst amerických akcií, neboť hodnota společností je vyjadřována ve slabší měnové jednotce.

To je zřejmě částečným důvodem, proč jsou nyní akciové indexy v podstatě na historických maximech. Toho současně využívá část investorů, kteří postupně vybírají dolarové zisky a vyrážejí hledat nové příležitosti mimo USA.

Podle odhadů by přitom dolar měl nadále pokračovat v mírném oslabování, zejména pokud na trzích zůstane nynější prostředí optimismu a příklonu k riziku. Více než dvě třetiny dotázaných analytiků podle agentury Reuters očekává, že dolar zůstane pod tlakem alespoň do poloviny příštího roku.

Vývoj kurzu USD/CZK za poslední rok, zdroj: finance.yahoo.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek