Týdenní přehled: Strach žene ceny nemovitostí výše
Uplynulý týden výrazný rozruch na finančních trzích nepřinesl, když akcie podpořené příznivým vývojem na trhu práce a komentáři centrálních bankéřů pokračovaly v mírném růstu. Strašákem však zůstává inflace, která se projevuje na trhu nemovitostí. Ty výrazně zdražují jak ve Spojených státech, tak i v domácí ekonomice.
Sledovaný index S&P 500 v průběhu minulého týdne připsal 1,2 % a zakončil lehce nad psychologickou úrovní 4 200 bodů. Nadprůměrně dobře se vedlo technologiím, když Nasdaq připsal dokonce více než 2 %. Podporou pro trhy bylo ujištění Fedu o tom, že měnová politika zůstane v dohledné době velmi uvolněná a trhy tak budou nadále zaplavovány likviditou.
Centrální bankéře v USA by tak podle jejich slov nepřekvapilo dočasně vyšší inflační tempo, které je způsobeno realizací odložené spotřeby v kombinaci se slabou nabídkou u celé řady zboží a služeb. Pokud by však inflace zůstala dlouhodobě na zvýšených úrovních, zástupcům Fedu by to jistě přidělávalo vrásky na čele a rostla by pravděpodobnost dřívějšího utahování měnové politiky.
Přiškrcování měnových stavidel by mohl vyvolat i rychlý růst cen nemovitostí, které aktuálně v USA zdražují více než 13% meziročním tempem. Ceny nových domů dokonce poskočily o pětinu. Kvůli obavám z inflace a nízkým úrokovým sazbám se Američané neváhají zadlužovat a investovat do vlastního bydlení. Důležitou roli hrají i rostoucí ceny dřeva a dalších komodit potřebných k výstavbě.
Podobné situace jsme svědky i v ČR, když objem poskytnutých hypoték dosahuje rekordních úrovní a ceny nemovitostí navzdory všudypřítomným nejistotám nadále rostou.
ČNB přitom opětovně varuje před tím, že ceny bytů jsou nadhodnoceny. Aktuálně v průměru o 18 %, v některých lokalitách s vysokým podílem investičních bytů dokonce o více než čtvrtinu. K tomuto vývoji přitom paradoxně přispěla samotná ČNB, která uvolnila doporučený limit LTV a dalších ukazatelů sledovaných při posuzování bonity žadatelů.
Současně drží bankéři úrokovou sazbu blízko nule, což snižuje náklady financování skrze hypotéky. Již brzy však základní sazba poroste, to dokládají nedávná Rusnokova slova: Je evidentní, že začneme zvyšovat úrokové sazby. Jedinou otázkou je, jak rychle, zda to bude již v červnu, nebo až v srpnu s novou prognózou. Ale směr je již nyní jednoznačný, o tom nikdo nepochybuje.“
Zpět však do zámoří, kde pozitivně na investory zapůsobil trh práce, když počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl 406 tisíc, což je nejnižší úroveň od vypuknutí pandemie. Ekonomika USA se evidentně postupně zotavuje, o čemž svědčí například i pokračující nárůst objednávek dlouhodobé spotřeby.
Nad očekávání dobře se vyvíjí i končící výsledková sezóna, v jejímž rámci již reportovalo čísla za první kvartál 97 % společností z indexu S&P 500. Vykazované zisky firem jsou o 50 % vyšší než ve stejném období před rokem, což je nejrychlejší tempo růstu od roku 2010.
Naprostá většina společností zároveň překonala odhady, přičemž pro rok 2021 jako celek analytici vyhlížejí meziroční nárůst zisků o velmi slušných 34 %. Na začátku ledna přitom odhadovali „jen“ nárůst o 22 %. Důvodem je postupující vakcinace a vyhlídky na rychlé ekonomické oživení.
Dnešní obchodování bude ovlivněno oslavami svátku Memorial Day v USA, kvůli čemuž zůstanou tamní burzy zavřeny. Nejsledovanější makroekonomickou událostí bude jednoznačně páteční report z trhu práce v USA.
Analytici očekávají, že ekonomika v květnu vytvořila 670 tisíc pracovních míst, což by znamenalo výrazné zlepšení z dubnových 266 tisíc. Míra nezaměstnanosti by se měla dostat pod úroveň 6 %. V ten samý den zároveň promluví guvernér J. Powell, který bude zřejmě opět ujišťovat o tom, že se Fed k utahování měnové politiky nechystá.
Graf týdne: ČNB považuje ceny bytů za nadhodnocené, zdroj: Tisková konference ČNB 27.5.2021
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.