Týdenní přehled: jestřábí Fed znervózňuje investory
Uplynulý týden byl na trzích jako na houpačce, když se nálada měnila doslova z hodiny na hodinu. Důvodem nervozity jsou obavy z rychlejšího utahování měnové politiky Fedu, který musí reagovat na současné enormní inflační tlaky.
Díky výraznému akciovému růstu v druhé polovině pátečního obchodování uzavřely zámořské indexy v kladných číslech. Nejsledovanější S&P 500 v minulém týdnu připsal 0,8 %, od začátku roku však 7 % ztrácí. Tématem číslo jedna bylo jednoznačně zasedání americké centrální banky, na kterém si její členové připravovali půdu pro zvýšení úrokových sazeb.
Fed by tak měl na příštím zasedání v březnu poprvé od roku 2018 zvýšit svou základní úrokovou sazbu. Současně lze očekávat ukončení programu kvantitativního uvolňování. Centrální banka tak přestane pumpovat peníze do ekonomiky nákupem státních dluhopisů a hypotečních zástavních listů. V druhé polovině roku by navíc mělo dojít ke snižování bilance, tedy Fed bude reálně stahovat likviditu z ekonomiky.
Trh nyní očekává pro letošní rok nárůst základní sazby o 1,25 procentního bodu, tedy pětinásobné navýšení o obligátních 0,25 %. To je výrazná změna politiky, vždyť ještě nedávno Fed považoval inflaci za přechodnou a navyšování sazeb projektoval až pro rok 2023. Právě inflace je však hlavním strašákem centrálních bankéřů. A není se čemu divit, vždyť dynamika cenového růstu dosahuje nejvyšších úrovní za posledních 40 let.
K nervozitě přispívá i geopolitická situace. Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou výrazně roste, přičemž nelze vyloučit ani vojenský konflikt. To přispívá k růstu cen energetických komodit, jejichž dodávky z Ruska do Evropy jsou v ohrožení
Situaci alespoň částečně zachraňuje příznivě se vyvíjející výsledková sezóna v USA. V jejím rámci prozatím reportovala třetina společností z S&P 500, které oznámily meziroční nárůst čistých zisků o solidních 24 %.
Domácí investoři budou v nyní začínajícím týdnu sledovat zejména čtvrteční zasedání ČNB. Očekává se další výrazné navýšení 2T repo sazby, tentokrát o 75 bazických bodů na 4,5 %. To bude znamenat pro bankéře blížící se konec cyklu navyšování sazeb, který by měl vrcholit na jaře s úroky na úrovni 4,75-5 %. To se propisuje i do výnosů českých státních dluhopisů. Zatímco ještě v průběhu loňského léta nesl roční státní dluhopis prakticky nulový výnos do splatnosti, dnes je to již 4,2 %.
Na trzích se s velkou pravděpodobností volatility ani v příštích měsících nezbavíme. Letošek tak bude na akciích více rozkolísaný oproti poklidnému vývoji z roku 2021. Trhy již nebudou zavaleny likviditou, proto budou investoři méně ochotní nakupovat spekulativní aktiva a vysoce oceněné společnosti. Zároveň však čekejme postupný ústup pandemie a normalizaci na úrovni dodavatelských řetězců. Ze situace by měly těžit hodnotové a cyklické akcie, tedy společnosti z odvětví jako jsou finance, průmysl, energetika či materiály. Těm se obvykle nadprůměrně daří právě v prostředí rostoucí inflace a úrokových sazeb.
Pro investory se zároveň mohou otevírat příležitosti mimo region USA, kde jsou akcie zpravidla oceněny na nižších valuačních násobcích. Za pozornost stojí i vybrané růstové firmy, které byly v posledních měsících pod výrazným prodejním tlakem. Vše nicméně po důkladném výběru, v letošním roce by se opět na výsluní měla dostat aktivní správa portfolia.
I přes utahování měnové politiky jsme ohledně vývoje akciových trhů pozitivní. Ekonomika Spojených států vykazuje nadprůměrný ekonomický růst, domácnosti disponují solidními příjmy a těží z nízké nezaměstnanosti, přičemž čisté zisky firem letos podle výhledů porostou meziročně o slušných 9 %. V minulosti přitom zpravidla platilo, že začátek utahování měnové politiky Fedu neznamenal pro akcie překážku v dalším růstu.
Graf týdne: Výnos do splatnosti ročního českého státního dluhopisu dramaticky roste
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.